Uważaj na smog. Jak sprawdzić jakość powietrza w okolicy?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 11:34
Jak co roku, jesienią rozpoczyna się sezon na smog, który jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia. - Substancje unoszące się w powietrzu, wnikają do naszych płuc - ostrzega w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W jaki sposób możemy sprawdzić jakość powietrza w naszym sąsiedztwie?
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Monika Wisniewska/Shutterstock

śmieci odpady las 1200 — kopia.jpg
Odpady wielkogabarytowe. Gdzie i jak je wyrzucać?
Posłuchaj
03:13 Jedynka/Ekspres Jedynki - 12.10.2021 Prof. Bogdan Chojnicki o smogu: chodzi o nasze zdrowie - pamiętajmy, że substancje, które unoszą się w powietrzu, wnikają do naszych płuc (Ekspres Jedynki)

- Wieczorem widziałem ciemny dym nad jednym z budynków. Aż sam się wystraszyłem, że jest tak wielki smog - mówi nam jeden z mieszkańców Poznania.

Kolejna słuchaczka dodaje, że warto sprawdzać bieżące dane dotyczące smogu. - Mam dwójkę malutkich dzieci i kiedy był czerwony alarm, nie wychodziliśmy z domu - przyznaje.

Dane ze stacji pomiarowych

Prof. Bogdan Chojnicki twierdzi, że jest kilka sposobów na sprawdzenie jakości powietrza. - Mamy do czynienia ze stacjami pomiarowymi. Z jednej strony obsługiwanymi przez państwową służbę, a z drugiej strony przez prywatne firmy, które udostępniają takie informacje - zauważa.

- Bieżące dane pomiarowe, które zmieniają się co godzinę, można odczytać na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w zakładce bieżące dane pomiarowe - podpowiada Danuta Krysiak, główny specjalista z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Poznaniu.

Prof. Bogdan Chojnicki jest zdania, że "te urządzenia są po prostu najbardziej godne zaufania". Między innymi na terenie Poznania znajdują się cztery tego typu stacje. Jakość powietrza badają również prywatne stacje.

- One de facto dają możliwość oszacowania jakości powietrza. Ufam tym pomiarom, chociaż oczywiście trzeba podejść do nich z większym dystansem. Banalną metodą sprawdzenia jakości powietrza jest też wyjście na dwór i powąchanie go - przekonuje prof. Bogdan Chojnicki.

Chodzi o nasze zdrowie

Zdaniem Lechosława Lerczaka, poznańskiego społecznika, mieszkańcy powinni w każdej chwili mieć dostęp do informacji o smogu w ich mieście. - Cały czas walczymy o jedną bardzo prostą rzecz, którą mają inne miasta: na przystankach tramwajowych powinny być tablice świetlne i niezależna informacja, ile wynosi stężenie pyłów benzopirenowych oraz innych substancji trujących. Na razie tego u nas w Poznaniu nie ma - wyjaśnia Lechosław Lerczak.

- Chodzi o nasze zdrowie. Pamiętajmy, że substancje, które unoszą się w powietrzu, wnikają do naszych płuc i często jest tak, że po pierwsze są one niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia, a po drugie bardzo łatwo rozpuszczają się w naszej krwi - przestrzega prof. Bogdan Chojnicki.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Krzysztof Polasik (Radio Poznań)

Data emisji: 12.10.2021 r. 

Godzina emisji: 16.23

DS

Czytaj także

Kierowco, pilnuj się! Na drogach coraz więcej fotoradarów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 14:13
Polscy kierowcy to mają ciężko, a zapowiada się, że lżej nie będzie. Policja i GITD starają się doprowadzić do tego, żeby ograniczyć ułańską fantazję, i żeby kierujący przestrzegali nakazanych, przede wszystkim, ograniczeń prędkości. Dlatego na drogach pojawiają się nowe fotoradary, które robią zdjęcia "od tyłu" i w dodatku w wysokiej rozdzielczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkaniowy dylemat: wynajem czy kredyt?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:20
W całym kraju rosną ceny mieszkań. Która opcja jest dla nas korzystniejsza: wynajem czy kupno własnego, ale na kredyt? A jeśli już zdecydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, to jak zwiększyć swoją zdolność kredytową? Jak sytuacja wygląda w dużych miastach, a jak w małych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe dowody osobiste z odciskami palców właściciela od 7 listopada

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 12:27
Rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych zostaną wdrożone w niedzielę, 7 listopada, co oznacza, że Polacy wnioski o nowe dokumenty tożsamości będą mogli składać od poniedziałku, 8 listopada.
rozwiń zwiń