"Ogromny problem studentów". Część uczelni nadal pracuje zdalnie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:54
Rok akademicki ruszył i wiele uczelni pracuje w trybie stacjonarnym, ale wciąż w niektórych szkołach wyższych nawet ćwiczenia i laboratoria odbywają się zdalnie. - Brak możliwości uczestniczenia w edukacji stacjonarnej budzi nasz ogromny niepokój - mówi Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: GalacticDreamer/shutterstock

studentka student studia
Nowe tendencje wśród studentów. Jakie kierunki królują?
Posłuchaj
02:28 Jedynka/Ekspres Jedynki - 13.10.2021 studenci Zdaniem Barbary Sochy w szczególnie trudnej sytuacji są studenci pierwszego roku (Ekspres Jedynki)

- To jest ogromny problem młodych dorosłych, którzy dziś będąc na trzecim roku, nie mieli za bardzo okazji jeszcze wejść w tryb stacjonarny, czyli takiej normalnej nauki, którą znamy z własnego doświadczenia - przyznaje Barbara Socha.

Trudna sytuacja na pierwszym roku

Zdaniem Barbary Sochy w szczególnie trudnej sytuacji są studenci pierwszego roku.

- Rocznik, który w tym roku rozpoczął studia, czyli 2002, jest najmniej licznym rocznikiem w powojennej historii Polski. To są ludzie, którzy za kilka lat wejdą na rynek pracy. Jest ich mało i naszym obowiązkiem jest zadbać o to, by jakość ich edukacji, kształcenia i możliwość rozwoju społecznego były na jak najwyższym poziomie. Z tego punktu widzenia brak możliwości uczestniczenia w edukacji stacjonarnej budzi nasz ogromny niepokój - wyjaśnia wiceminister.

Uczelnia to miejsce spotkań

Do słów wiceminister przyłącza się przewodnicząca Rady Rodziny Dorota Bojemska. - Wiemy, że wyższe uczelnie powinny być przede wszystkim miejscem spotkania ludzi i idei, a także miejscem spotkania z wiedzą. Powinny być takim miejscem, w którym młodzi ludzie mogą poznać swoich mistrzów i nauczycieli i w którym mogą skonfrontować się z osobą przekazującą im wiedzę, ale w całości, aby poznać reakcje, a także osobowość - komentuje.

- Uniwersytety są również miejscem spotkania między młodymi ludźmi - dodaje Dorota Bojemska.
Jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęcało szkoły wyższe, żeby nauka odbywała się od października w murach uczelni. Decyzję o tym, w jakim trybie pracuje uczelnia, podejmuje jednak rektor. 1 października rok akademicki rozpoczęło ponad 1,2 mln studentów.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Daniel Wydrych

Autorka materiału: Katarzyna Ingram

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 15.25

DS

Czytaj także

40 lat temu na ulice Krakowa wyjechał pierwszy Ikarus 280

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 12:17
Ikarus 280 to autobus przegubowy. W Krakowie pojawił się 12 października 1981 roku. Tego typu przegubowce służyły mieszkańcom przez 26 lat. Zarówno dla kierowców, jak i dla pasażerów, po przesiadce z Jelcza, czyli tzw. ogórka, była to ogromna zmiana jakościowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie liczba dzieci z ciężkimi zakażeniami dróg oddechowych

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:20
We wrześniu na grypę zachorowało 370 tys. osób. Coraz częściej spotyka to również dzieci. Do lekarzy każdego dnia trafiają mali pacjenci z ciężkim zakażaniem górnych dróg oddechowych, wywołanym przez tzw. wirus RSV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzika moda na egzotyczne zwierzęta. Chwilowa zachcianka, szpan czy lekkomyślność?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 17:52
Coraz częściej w naszych domach miejsce psa bądź kota zajmują lemury, szopy pracze, lisy, fenki czy nawet pumy i tygrysy. - Niestety istnieje moda na dzikie i to jest bardzo zła moda - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Mękarska, prezes Fundacji Zoo Wrocław. Dlaczego, mimo że nie powinniśmy tego robić, kupujemy egzotyczne zwierzęta, które nie są przystosowane do życia w warunkach domowych?
rozwiń zwiń