Premiera "Don Kichota" w Soho. "Sztuka o teatrze i sile wyobraźni"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 17:03
Rycerz Smętnego Oblicza ponownie wyrusza w podróż, żeby walczyć "z" lub "o". Tym razem pojawi się na kameralnej scenie Teatru Soho. - Wybrałem adaptacyjnie to wszystko, co jest związane z teatralnością naszego życia i teatralnością szaleństwa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Igor Gorzkowski, reżyser i autor adaptacji "Don Kichota". Premiera tego spektaklu już w tę sobotę.
Igor Gorzkowski
Igor GorzkowskiFoto: Leszek Szymański/PAP

forum-0428518244 Różewicz 1200.jpg
Tadeusz Różewicz - jeden z najwybitniejszych poetów i dramaturgów XX wieku
Posłuchaj
03:37 Jedynka/Ekspres Jedynki - 13.10.2021 don kichot Igor Gorzkowski w adaptacji "Don Kichota" zdecydował się na wątki związane z teatralnością naszego życia, jak i szaleństwa (Ekspres Jedynki)

"Don Kichot" to najnowsza i pierwsza po izolacji premiera Teatru Soho. - Jest to przede wszystkim literatura, wzór tego błędnego rycerstwa oraz pewnego szaleństwa, które jest niezbędne do interpretacji tego utworu, a tak naprawdę konfrontacji ze światem rzeczywistym - komentuje Bartosz Mazur, który wciela się w postać tytułowego bohatera.

- Myślę, że inscenizacyjnie bardziej skupiamy się na całej przygodzie i oswojeniu się z własnymi wyobrażeniami, które pobudzają nowe relacje i to z takim trochę wydumanym ego - dodaje.

O szaleństwie i zatraceniu się

talarczyk robert pap 1200x660.jpg
Robert Talarczyk: w teatrze są ode mnie lepsi

Igor Gorzkowski w adaptacji "Don Kichota" zdecydował się na wątki związane z teatralnością naszego życia, jak i szaleństwa. - To znaczy takiego zatracenia czy granicy pomiędzy tym, co jest prawdą, co jest zmyśleniem, a wynika z tego jakaś fantazja na temat głównego bohatera. To też jest przede wszystkim o teatrze, sile wyobraźni i sile wiary w to, że można stwarzać rzeczywistość. W naszej pracy w teatrze to jest chyba tak naprawdę czymś najważniejszym - uważa reżyser.

- Długo zabieraliśmy się za ten tekst i właściwie wypada to niemalże w dwudziestolecie naszego istnienia. Wymyśliliśmy sobie, że chcielibyśmy zrobić scenografię i większość tych elementów ze scenografii, których nie gramy - zdradza.

To tak naprawdę rozmowa z widzami

Rolę Sancho Brzuchacza gra Wiktor Korzeniewski, który określa go jako teatralną postać, ale jednocześnie trochę historyczną i bardzo współczesną. Przyznaje też, że "Don Kichot" jest opowieścią o teatrze i o świecie.

- To przede wszystkim jest opowieść o człowieku, o takich bardzo wyrazistych charakterach, o przyjaźni, miłości, dążeniu do ideału i o jakichś ludzkich pragnieniach - zauważa Wiktor Korzeniewski.

Aktor dodaje, że "samo spotkanie z widzem jest czymś wyjątkowym" i zaprasza widzów "tak naprawdę do rozmowy".

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Daniel Wydrych

Autorka materiału: Dorota Kołodziejczyk 

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 15.36

DS

Czytaj także

Dzika moda na egzotyczne zwierzęta. Chwilowa zachcianka, szpan czy lekkomyślność?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 17:52
Coraz częściej w naszych domach miejsce psa bądź kota zajmują lemury, szopy pracze, lisy, fenki czy nawet pumy i tygrysy. - Niestety istnieje moda na dzikie i to jest bardzo zła moda - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Mękarska, prezes Fundacji Zoo Wrocław. Dlaczego, mimo że nie powinniśmy tego robić, kupujemy egzotyczne zwierzęta, które nie są przystosowane do życia w warunkach domowych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ogromny problem studentów". Część uczelni nadal pracuje zdalnie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:54
Rok akademicki ruszył i wiele uczelni pracuje w trybie stacjonarnym, ale wciąż w niektórych szkołach wyższych nawet ćwiczenia i laboratoria odbywają się zdalnie. - Brak możliwości uczestniczenia w edukacji stacjonarnej budzi nasz ogromny niepokój - mówi Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
rozwiń zwiń