Repozytorium kultury cyfrowej. Warszawa uruchomiła platformę VOD

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:03
Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim - o publiczności. Pod jednym adresem znajdą się filmy, spektakle, koncerty, nagrania z wystaw, podcasty, czyli wszystko to, co składa się na kulturalną ofertę warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Proxima Studio

shutterstock_Andrzej Wajda 1200.jpg
Suwałki składają hołd wielkiemu reżyserowi - Festiwal Filmowy "Wajda na nowo"

Kiedy narodził się pomysł? 

Budowę vod.warszawa.pl sfinansowało m.st. Warszawa, a zrealizowało Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. - Kiedy powstawało Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, napisałam taką koncepcję zmierzającą też do rozwoju kultury audiowizualnej i kultury cyfrowej online - mówi w radiowej Jedynce Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor Centrum Kultury Filmowej. - Nie wiedziałam, że będzie pandemia i te pomysły związane z upowszechnieniem kultury wysokiej w internecie i nadganianie cyfrowych zaległości warszawskich instytucji było moim jedynym celem, ale okazało się, że pandemia zmusiła nas, żeby wykonać bardzo szybko poważne narzędzie w internecie - dodaje. 

Muzea, teatry czy inne centra kultury mogą na platformie publikować swoje treści cyfrowe. - Spektakle, wystawy, filmy, eseje czy artykuły multimedialne - to wszystko jest w jednym miejscu - podkreśla Joanna Rożen-Wojciechowska.

Posłuchaj
03:53 Jedynka/EJ vod warszawa 18.10.mp3 Repozytorium kultury cyfrowej. Warszawa uruchomiła platformę VOD (Ekspres Jedynki)

 

Spektakle teatralne dla dzieci 

W ostatnim czasie do vod.warszawa.pl ze swoim programem dołączył warszawski Nowy Teatr i Warsaw Jewish Film Festival "Camera Dawida".  Dyrektor Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaznacza, że młodsi widzowie również znajdą coś dla siebie. - Bardzo dużą uwagę zwróciliśmy na to, żeby była dobra prezentacja spektakli teatralnych dla dzieci, tak więc platforma rozwija się w miarę naszych możliwości - mówi. - Można czytać artykuły, oglądać krótkie formy teatralne o kulturze lub cykle związane z tematem i tu bieżącym tematem, który jest na pierwszej stronie platformy, jest wspomnienie Andrzeja Wajdy - dodaje. 

 

Platforma vod.warszawa.pl jest miejscem m.in. dla zarejestrowanych spektakli, koncertów, oprowadzania po wystawach, filmów, materiałów edukacyjnych, reportaży radiowych, podcastów, audiobooków, powieści w odcinkach, tekstów - także multimedialnych. Umożliwia także streaming wydarzeń organizowanych na żywo. 

Część produkcji będzie biletowana, część – udostępniana bezpłatnie. O rodzajach materiałów, czasie i rodzaju ich dostępności decydują instytucje kulturalne i organizacje.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Joanna Sławińska 

Data emisji: 18.10.2021 r. 

Godzina emisji: 15.36

ans 

Czytaj także

"Moralność pani Dulskiej" - adaptacje filmowe i telewizyjne

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 08:30
Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest "Moralność pani Dulskiej". Przyglądając się adaptacjom ekranowym - zarówno tym filmowym, jak i telewizyjnym - dramatu Gabrieli Zapolskiej możemy powiedzieć, że nie ma jednej Anieli Dulskiej. Postać ta utożsamiana jest z hipokryzją i tzw. mieszczańską mentalnością. Powstało nawet z czasem określenie "dulszczyzna", które stało się synonimem kołtuństwa. Ekranowa pani Dulska zmieniała się w zależności od tego, w jakim momencie powstała adaptacja i w zależności od koncepcji reżysera. O tych adaptacjach - od najwcześniejszej po te najnowsze - rozmawialiśmy w audycji z historykiem kina Katarzyną Wajdą z Filmoteki Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenecka premiera polskiego filmu "Żeby nie było śladów"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 11:15
Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji odbył się pokaz uczestniczącego w głównym konkursie o nagrodę Złotego Lwa filmu "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, o sprawie Grzegorza Przemyka. Z tej okazji w "Magazynie bardzo filmowym" spotkaliśmy się z producentem obrazu Leszkiem Bodzakiem.
rozwiń zwiń