Sekundniki przy sygnalizacji świetlnej. Pomagają czy rozpraszają uwagę kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:30
W wielu miastach pojawiły się jako pilotaż, w innych zostaną na dłużej. Mowa o sekundnikach montowanych przy sygnalizacjach świetlnych, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Czy liczniki pomagają kierowcom? 
Sekundniki informujące ile czasu zostało do zmiany świateł na wrocławskich skrzyżowaniach
Sekundniki informujące ile czasu zostało do zmiany świateł na wrocławskich skrzyżowaniachFoto: PAP/Maciej Kulczyński

shutterstock_726550312.jpg
„Późne żółte” – hamulec czy gaz do dechy?

Wyczekiwana inwestycja 

W Lesznie sekundniki zamontowano na skrzyżowaniu alei Jana Pawła II, Norwida i Krasińskiego w 2015 roku. Przyjęły się znakomicie i kierowcy chwalą to rozwiązanie. Stąd wniosek, by do budżetu obywatelskiego 2021 wprowadzić dwa projekty związane z sekundnikami.

- Jest to wyczekiwana inwestycja - zaznacza Lucyna Gbiorczyk, szefowa Biura Prasowego Urzędu Miasta Leszna. - Mamy sekundniki na skrzyżowaniu alei Krasińskiego z wiaduktem czy alejami Jana Pawła II. One się tam sprawdzają i jest duże poparcie dla tego projektu - dodaje. 

Posłuchaj
03:21 Jedynka/EJ sekundniki 19.10.mp3 Sekundniki przy sygnalizacji świetlnej. Pomagają czy rozpraszają uwagę kierowców? (ekspres Jedynki)

 

Sekundniki na prośbę mieszkańców 

Wnioski o montaż kolejnych sekundników zgłosili mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego. Jeden dotyczył dawnej drogi krajowej numer 5, obecnie wojewódzkiej 309, czyli całego odcinka od wjazdu do Leszna z kierunku Poznania aż do wyjazdu na Wrocław. Drugi to miejski odcinek krajowej 12. - W pierwszej kolejności montowane są liczniki na skrzyżowaniach drogi wojewódzkiej 309 - mówi Lucyna Gbiorczyk. - Za kilka dni rozpocznie się montaż sekundników na drodze krajowej nr 12, też na skrzyżowaniach, dodatkowo będzie montaż takich urządzeń na  skrzyżowaniach alei Krasińskiego z aleją Marcinkowskiego - zapowiada. 

Szacowany koszt inwestycji z tegorocznego budżetu obywatelskiego to ok. 200 tys. zł. - Mamy tutaj pewne oszczędności, ponieważ na jedną część została wybrana leszczyńska firma, która wdraża autorskie urządzenia. Wypadło trochę taniej i z tego się cieszymy - słyszymy. 


źródło: Leszno-news/FB

Płynny ruch, zwiększenie bezpieczeństwa 

Opinie kierowców podziela Łukasz Marciniak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. - Mamy wspólne stanowisko, że ruch jest płynniejszy, pozwala kierującemu ruszyć spod skrzyżowania bez zbędnej zwłoki - uważa. - Liczniki zwiększają w pewnym stopniu bezpieczeństwo. Wzorujemy się na rozwiązaniach z krajów Unii Europejskiej. Na terenie innych miast, takich jak Kraków, Wrocław, Poznań czy Zielona Góra takie rozwiązania funkcjonują już od dłuższego czasu - podsumowuje funkcjonariusz. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Jacek Marciniak 

Data emisji: 19.10.2021 r. 

Godzina emisji: 16.20

ans 

Czytaj także

O włos od tragedii – rowerem przez przejście dla pieszych

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 15:30
Do funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Busku–Zdroju wpłynęło nagranie ze zdarzeniem zarejestrowanym 21 sierpnia w miejscowości Smogorzów (woj. mazowieckie) na drodze krajowej nr 73.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 września - Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 15:30
Jesteś świadkiem wypadku. Udzielenie pomocy to Twój obowiązek! Czy wiesz co zrobić, aby skutecznie pomóc poszkodowanemu? Kiedy możesz zrezygnować z udzielania pomocy? Czy za ucieczkę grozi Ci więzienie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autonomiczne samochody wyjadą na nasze ulice jeszcze w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 05:00
Europa, Wielka Brytania i Japonia jako pierwsze dopuszczą do użytku samochody autonomiczne. Stanie się to szybciej niż myślisz!
rozwiń zwiń