Czy morsowanie jest zdrowe dla każdego? Wyjaśnia ekspert

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 12:44
Od kilku lat coraz większą popularnością cieszy się morsowanie. - Robię to od dziesięciu lat i przez ten czas może raz byłem chory. Polecam każdemu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia jeden z entuzjastów takiego spędzania czasu. Dr Dariusz Igliński ostrzega jednak, że morsowanie może być zdrowe, ale nie dla każdego.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: guruXOX/shutterstock

pszczoły ule
Pszczoły szykują się do zimy. Jak podczas mrozów chronią się przed zimnem?
Posłuchaj
03:47 Jedynka/Ekspres Jedynki - 26.10.2021 morsowanie Morsy są zdania, że podczas takich spotkań można poznać fajnych ludzi oraz zyskać dużo adrenaliny i pozytywnej energii (Ekspres Jedynki)

Miłośnicy zimnych kąpieli z Gniezna rozpoczęli już sezon 2021/2022. - Córka jest pierwszy raz, a tata już czwarty sezon. Jesteśmy tutaj, żeby być w lepszej kondycji, mieć lepsze samopoczucie i nie chorować - komentuje jeden z morsów.

- Chcę się zahartować. To daje na pewno jakiegoś kopa i mniej choruję. Nie jest mi też tak zimno, jak w poprzednich latach - twierdzi nasza kolejna rozmówczyni.

Kto nie powinien morsować?

Jak się okazuje, morsowanie rzeczywiście może być zdrowe, ale nie w każdym przypadku.

- Pacjenci powinni być w miarę zdrowi i przebadani. Przeciwwskazaniem do morsowania jest choroba wieńcowa, niewyregulowane nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń wieńcowych - ostrzega dr Dariusz Igliński.

Jedni morsują, inni patrzą

Podczas morsowania można również zauważyć grupki osób, które jedynie przyglądają się i pod żadnym pozorem nie zamierzają wchodzić do zimnej wody. - Morsowanie przekonuje mnie, ale nie w tym wieku, co ja jestem. Dla mnie dobry jest spacer - przyznaje się jedna z pań.

Razem z koleżankami uważa, że wystarczy spacerować i dobrze się odżywiać, aby być zdrowym. Warto też pić herbatę z imbirem, miodem czy cytryną. - Podziwiam osoby, które morsują, ale sama nie rozebrałabym się, jak jest tak zimno. Widać przecież, że jesteśmy opatulone - śmieje się nasza słuchaczka.

- Trzeba troszeczkę rozgrzać się i można wchodzić. To jest moment i potem w ogóle nie czuje się zimna. Ja już jestem starszy, mam 70 lat - przekonuje z kolei entuzjasta morsowania.

Morsy są zdania, że podczas takich spotkań można poznać fajnych ludzi oraz zyskać dużo adrenaliny i pozytywnej energii.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Autor materiału: Rafał Muniak

Data emisji: 26.10.2021

Godzina emisji: 15.26

DS

Czytaj także

Coraz więcej problemów naukowych rozwiązujemy na YouTubie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 14:40
Kiedyś problemy edukacyjne rozwiązywano przy pomocy podręcznika lub odwiedzając bibliotekę. Dziś odpowiedzi na nurtujące nas pytania poszukujemy w internecie. Statystyki są jednoznaczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekundniki przy sygnalizacji świetlnej. Pomagają czy rozpraszają uwagę kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:30
W wielu miastach pojawiły się jako pilotaż, w innych zostaną na dłużej. Mowa o sekundnikach montowanych przy sygnalizacjach świetlnych, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach. Czy liczniki pomagają kierowcom? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto sprząta po bałaganiarzach na osiedlach?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 12:12
Co możemy zrobić ze starą wersalką, wanną, szafką albo telewizorem? Część z nich wystawimy do zaplanowanego odbioru, oddamy na elektrośmieci, a jeszcze inne zawieziemy do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Zdarza się jednak, że gabaryty lądują na klatce schodowej i przy altanie śmietnikowej, zalegając tam tygodniami. Kto wtedy je zabierze?
rozwiń zwiń