Skłodowska-Curie oczami Koreańczyków. Wyjątkowy musical już w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 12:00
Co wspólnego ma Maria Curie-Skłodowska z Koreą Południową? W Seulu od pewnego czasu prawdziwym hitem jest musical poświęcony polskiej noblistce pt. "Marie Curie". Scenariusz autorstwa Se Eun Choun łączy w sobie prawdziwe wydarzenia i fikcyjne postaci. Teraz spektakl będzie można zobaczyć w Polsce.
Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie na banknocie o nominale 20 tys. złotych
Wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie na banknocie o nominale 20 tys. złotychFoto: shutterstock.com/vkilikov

Czytaj też:
Andrzej Munk PAP 1200.jpg
Sto lat Andrzeja Munka. Był inspiracją dla wielu uznanych reżyserów

W Warszawie trwa właśnie Koreańska Jesień, obfitująca w wiele wydarzeń kulturalnych, przygotowanych przez Centrum Kultury Koreańskiej. Jednym z nich, będzie projekcja wyjątkowego musicalu poświęconego Marii Curie-Skłodowskiej. W Seulu został on okrzyknięty wydarzeniem roku.


Posłuchaj
03:59 PR1_AAC 2021_10_27-15-36-22.mp3 Już 7 listopada, w Warszawie, będzie można obejrzeć koreański musical poświęcony Marii Curie-Skłodowskiej (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Maria Curie Skłodowska - inspiruje i zachwyca

Pierwsze sceniczne pokazy musicalu odbyły się w Korei w roku 2018. Sukces sprawił, że przedstawienie udoskonalono i przeniesiono na ogromną scenę, gdzie mogło oglądać je siedemset osób. Muzykę napisał uznany koreański kompozytor, Jong Yoon Choi, a reżyserem adaptacji jest Tae Hyung Kim. Podczas piątej edycji festiwalu Korea Musical Awards, musical został wyróżniony aż pięcioma statuetkami, zdobył Grand Prix i uznano go za najlepszą oryginalną produkcję roku.

YouTube/Centrum Kultury Koreańskiej

"Marie Curie" wybrano również do promowania koreańskich musicali za granicą. Sukces przedsięwzięcia tkwi m.in. w fascynacji Koreańczyków silną, kobiecą osobowością. Emancypującą się wbrew przeciwnościom, oddającą się działalności naukowej na najwyższym poziomie. Ponadto, kino koreańskie przeżywa rozkwit. - W samej Korei, filmy koreańskie potrafią gromadzić kilkunastomilionową publiczność - mówi Joanna Łapińska, przewodnicząca Rady Programowej Warszawskiego Festiwalu Filmów Koreańskich.

Zobacz też:

Czytaj też:
Meduza1200.jpg
Meduzy. Potwory Rubensa i Caravaggia

Rozkwit koreańskiej kinematografii

Wielu członków koreańskich ekip filmowych, kształciło się za granicą, zdobywając doświadczenie i nowe, świeże spojrzenie na kinematografię. - To są wysokiej klasy specjaliści, którzy często terminowali u najlepszych - nie ma wątpliwości Joanna Łapińska. W roku 2020 koreański film "Parasite" otrzymał aż cztery nagrody podczas ceremonii wręczania Oscarów. Tragikomedia została wyróżniona w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy film międzynarodowy i najlepszy scenariusz oryginalny. Silny jest również nurt kina kobiecego.

Musical "Marie Curie" będzie można oglądać 7 listopada, w rocznicę urodzin Marii Curie-Skłodowskiej, w warszawskiej Kinotece.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Michał Montowski

Data emisji: 27.10.2021

Godzina emisji: 15.36

mg

Czytaj także

Wdzięk, talent i temperament. Brigitte Bardot skończyła 87 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 09:50
Choć od początku stanowiła uosobienie wdzięku i zmysłowości, na pierwszą rozbieraną sesję zdecydowała się dopiero w wieku 40 lat. Kiedy zniknęła z wielkiego ekranu, wciąż było o niej głośno. Poświęciła się walce o prawa zwierząt, zabierała głos również w kwestii imigrantów. Brigitte Bardot, 28 września, skończyła 87 lat.
rozwiń zwiń