Kształcenie zawodowe interesującą formą rozwoju. Zgłoś się do konkursu SkillsPoland już dziś

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 17:05
Florystyka, meblarstwo, obsługa gości hotelowych czy stolarstwo to tylko niektóre z dziewięciu konkurencji w krajowych zawodach umiejętności branżowych SkillsPoland, które odbędą się w Gdańsku w dniach 25 i 26 listopada 2021 r. Zwycięzcy będą reprezentować Polskę na światowych mistrzostwach WorldSkills w Szanghaju. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 29 października. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/ALPA PROD

EuroSkills PAP 1200.jpg
Sukces Polaków na EuroSkills. "Coraz więcej uczniów wybiera szkolnictwo zawodowe"

Konkurs skierowany jest do osób młodych, uczniów, studentów, a także pracowników. Jest rodzajem olimpiady, na której uczestnicy wykonują określone zadania. 

Zgłoszenia do mistrzostw Polski przyjmowane są w dziewięciu kategoriach. - Prowadzimy nabory młodych ludzi. Organizujemy krajowe zawody tego typu, w ramach których wyłaniamy po prostu najlepszych zawodników - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.


Posłuchaj
03:09 Jedynka/EJ skillspoland.mp3 Krajowe zawody umiejętności branżowych SkillsPoland (Ekspres Jedynki)

 

Najlepszymi ambasadorami szkolnictwa zawodowego są medaliści mistrzostw Europy w zawodach branżowych EuroSkills (światowe zawody to WorldSkills), którzy zdobyli brązowe medale podczas mistrzostw we wrześniu w Grazu. - Miesiąc temu nasi zawodnicy wrócili z europejskich zawodów, które odbył się w austriackim Grazu, skąd przywieźli trzy brązowe medale - dodaje dyrektor. 

Kucharz na medal 

Laureatem europejskiej edycji konkursu jest 23-letni Bartosz Wicherek, który startował w konkurencji gastronomicznej. - EuroSkills i WorldSkills są to zawody umiejętności branżowych, gdzie wybiera się najlepszych kucharzy, spawaczy, florystów, technologów mody, murarzy czy tynkarzy - wylicza Bartosz Wicherek. - Dyscyplina, w której ja brałem udział to tzw. Cooking 34. Zawody trwały trzy dni po 3,5-4 godziny pracy w ciągu dnia - przyznaje. 

- Koszty udziału w mistrzostwach Europy były zwracane, dlatego mogłem skupić się wyłącznie na pracy i przygotowaniach do konkursu - mówi Piotr Hlazik, laureat w konkurencji florystyka. - Wyjazd był finansowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Każdy zawodnik, który poniósł jakiekolwiek koszta, otrzymywał zwrot, także za wszystkie szkolenia czy ubiór - podkreśla laureat. 

Udział w konkursie 

Udział w konkursie pozwala zdobyć cenne doświadczenie. Zgłoszenia przyjmowane są do 29 października 2021 roku. - Zachęcam wszystkich młodych do wzięcia udziału w tych eliminacjach, ponieważ jest to wielka szansa zaistnieć na rynku pracy. Możemy zdobyć wiedzę w szybkim czasie - przekonuje Michał Formela, laureat w konkursie na spawanie.  

źródło: WorldSkills Poland - liderzy branż/Youtube 

Zobacz także: 

***

Kształcenie zawodowe jest coraz bardziej interesującą formą rozwoju dla uczniów i pracowników. Program Erasmus+ w sektorze kształcenie i szkolenia zawodowe wspiera poprzez granty jego rozwój, nie tylko w szkołach, ale także w instytucjach, NGO i prywatnych firmach.

W kampanii pt. "Pokaż swój talent" organizowanej wspólnie przez program Erasmus + i WorldSkills, promowane jest szkolnictwo zawodowe, które przez wiele lat było spychane na margines kształcenia.

Polacy od czterech lat mają swoją reprezentację, WordSkills Poland. W skład reprezentacji wchodzą zawodnicy reprezentujący branże zawodowe od spawania, przez technologie mody, fryzjerstwo, elektrykę po cyberbezpieczeństwo czy robotykę.

źródło: WorldSkills Poland - liderzy branż/Youtube 

Polska stara się o organizacje mistrzostw Europy, czyli EuroSkills, w 2027 roku, ale organizuje także mistrzostwa Polski w Krakowie 25 października i Gdańsku 15 listopada, które będą przepustką dla zawodników do udziału w mistrzostwach świata, które odbędą się w przyszłym roku w Szanghaju.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Tomasz Matusiak 

Data emisji: 28.10.2021

Godzina emisji: 15.37 

ans

Czytaj także

Moda na inteligencję. Czy testy sprawdzające IQ są miarodajne?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 13:40
Choć największa moda na wykonywanie testów IQ już minęła, to wciąż są osoby, które chętnie sprawdzają swoje wyniki. O czym tak naprawdę nam one mówią? Czy wysokie IQ oznacza mądrość? Ułatwia czy utrudnia życie? A może poziom inteligencji uwarunkowany jest genetycznie?
rozwiń zwiń