Wspominamy Andrzeja Zaorskiego. "Swoją chorobę potraktował jako wyzwanie"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 17:10
- Lekcja pokory, ale i hartu ducha, jest udziałem tylko największych, którzy zarówno scenę, jak i estradę, traktowali z najwyższą powagą i szacunkiem - wspomina w Programie 1 Polskiego Radia zmarłego Andrzeja Zaorskiego Małgorzata Raducha. Znany aktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych odszedł od nas w ostatnią niedzielę w wieku 79 lat.
Andrzej Zaorski
Andrzej ZaorskiFoto: Krzysztof Kuczyk / Forum

Andrzej Zaorski pap 1200.jpg
Nie żyje aktor, satyryk i twórca radiowy Andrzej Zaorski. Miał 79 lat
Posłuchaj
03:13 Jedynka/Ekspres Jedynki - 1.11.2021 Zaorski Małgorzata Raducha wspomina Andrzeja Zaorskiego (Ekspres Jedynki)

W niedzielę 31 października dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci Andrzeja Zaorskiego, którego widzowie znają m.in. z ról w serialach "Lalka" czy "Panny i wdowy" oraz takich filmach jak "Piłkarski poker" i "Matka Królów". W 1991 roku Andrzej Zaorski odebrał Nagrodę Wiktora dla największej osobowości telewizyjnej.

Był związany z Polskim Radiem

Od lat 60. Andrzej Zaorski był związany z Polskim Radiem. Wystąpił w kilkuset słuchowiskach i audycjach. W Programie 3 Polskiego Radia pisał teksty do satyrycznego magazynu "60 minut na godzinę", w którym wspólnie z Marianem Kociniakiem występował też w skeczu "Para-męt pikczers, czyli kulisy srebrnego ekranu". Przygotowywał cykle: "Centralna Kuźnia Młodych", "Przygody radiowych piratów", "Zapiski kłusownika". W latach 70. wraz z bratem Januszem opracowywał radiowy "Kabarecik Reklamowy".

Ponadto kreował postacie w Radiowym Teatrze Wyobraźni, między innymi w powieści radiowej "W Jezioranach". - Od 15 lat wcielał się w postać Edka Jabłońskiego w słuchowisku "W Jezioranach". Jego znakiem rozpoznawczym stało się nie tylko powiedzonko „Humor satyra”, ale i to, że się nie poddał, mimo przebytego w 2004 roku udaru - wspomina Małgorzata Raducha.

W 2006 roku otrzymał Złoty Mikrofon za "wszechstronny talent i umiejętności ofiarowane Polskiemu Radiu". W 2016 roku nagrodzony Splendorem Polskiego Radia.

Walczył z udarem

Małgorzata Raducha zwraca uwagę, że "Andrzej Zaorski potraktował swoją chorobę jako wyzwanie". Napisał przecież książkę "Ręka, noga, mózg na ścianie", w której opisał proces wychodzenia z udaru. Udzielił też poruszającego wywiadu serwisowi Udarowcy, w którym podzielił się swoimi przeżyciami.

- Na początku byłem bardzo optymistycznie nastrojony, ponieważ mój ociec miał trzy czy cztery, wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że to udar czy wylew, ponieważ nie było tomografu. On z tego wychodził, za każdym razem trochę trwawszy, ale mówił. Dlatego będę ćwiczył, bo wiem, jak to się zrobi - opowiadał Andrzej Zaorski.

Artysta przyznawał, że musiał się uczyć mówienia od początku.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Autor materiału: Małgorzata Raducha

Data emisji: 1.11.2021

Godzina emisji: 16.23

DS

Czytaj także

Kolejny sekret Sanktuarium w Łagiewnikach odkryty

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:53
W Żołyni na Podkarpaciu dokonano niezwykłego odkrycia. W kamienicy rodziny Dąbrowskich, właścicieli słynnej firmy rzeźbiarskiej z przełomu XIX i XX wieku, odnaleziono kilka tysięcy szkiców ołtarzy i figur sakralnych, a wśród nich szkice i projekty o epokowym znaczeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Zapal Pamięć". Uczniowie i społecznicy dbają o zapomniane groby

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 12:11
Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. W tym czasie szkoły, stowarzyszenia i instytucje z powiatu puławskiego będą pielęgnować pamięć o swoich przodkach. - Chcemy posprzątać trzy najstarsze przestrzenie, na których znajdują się groby katolików, protestantów i prawosławnych na Cmentarzu Włostowickim - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kiełb z Muzeum Czartoryskich w Puławach.
rozwiń zwiń