Wspólnie świętujmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 11:10
"Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu", "Koncert dla Niepodległej" w Teatrze Narodowym to jedynie mała część wydarzeń zaplanowanych w związku z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Biuro Programu "Niepodległa" zaprasza też, już po raz czwarty, do wspólnego śpiewania hymnu.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Soft Light

Czytaj też:
Andrzej Zaorski Forum 1200.jpg
Wspominamy Andrzeja Zaorskiego. "Swoją chorobę potraktował jako wyzwanie"

Apel o wspólne odśpiewanie hymnu, 11 listopada w samo południe, dotyczy Polaków w kraju i za granicą. - Zachęcamy sąsiadów, rodziny, społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, żeby organizować taką chwilę wspólnego śpiewania - wylicza Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.


Posłuchaj
03:34 PR1_AAC 2021_11_03-16-16-11.mp3 11 listopada będziemy obchodzić 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Biuro Programu "Niepodległa" zaplanowało szereg wydarzeń (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Zjednoczeni

W akcję promowania wspólnego śpiewania hymnu zaangażowało się wielu wybitnych sportowców, którzy zdobywali złote medale na wielkich imprezach. Mieli więc okazję odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Wśród ambasadorów akcji jest np. były lekkoatleta, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Tomasz Majewski. - Możliwość wysłuchania hymnu przy całym stadionie to największa nagroda, jaką może dostać sportowiec. To spełnienie marzeń - nie kryje w rozmowie z Polskim Radiem.

Tomasz Majewski przyznaje, że jednoczenie się Polaków wokół Mazurka Dąbrowskiego sprawia mu dużo radości. - Cieszę się, że ludzie chętnie go śpiewają, że celebrują ten moment. Oby jak najwięcej osób to robiło - apeluje kulomiot. W tym roku hymn wybrzmi m.in. na placu Piłsudskiego, podczas uroczystości państwowych. Tuż po nich zaplanowano "Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu". Organizatorzy mają nadzieję na aktywne uczestnictwo Polaków.

YouTube/Niepodległa

Zobacz też:

Nie tylko dla warszawiaków

Szef Biura Programu "Niepodległa" przypomina, że na ten dzień do stolicy zjadą mieszkańcy ze wszystkich regionów Polski. Festiwal ma umożliwić rodzinne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w atmosferze radości i zgody. - Będzie można nauczyć się polskich, tradycyjnych tańców. Będzie można posłuchać polskiej muzyki czy wziąć udział w warsztatach dla dzieci i spektaklach - wylicza Jan Kowalski.


Czytaj też:
skłodowska-curie banknot nominał 1200.jpg
Skłodowska-Curie oczami Koreańczyków. Wyjątkowy musical już w Polsce

Na scenie zaprezentują się Dawid Kwiatkowski, Paweł Domagała czy Magda Bereda. W planach jest również wyjątkowy happening pt. "Ojcowie niepodległości mówią". - Z balkonu hotelu Bristol, do zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu przemówią aktorzy wystylizowani na Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Witosa, Korfantego i Daszyńskiego - zapowiada Kamil Wnuk, rzecznik Biura Programu "Niepodległa".

YouTube/Niepodległa

Koncert dla Niepodległej

Centralnym obchodom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne. W środę, 10 listopada, w Teatrze Narodowym odbędzie się uroczysty koncert "Chopin/ Norwid/ Niemen". - W tym roku wystąpi Orkiestra Kameralna AUKSO Tychy, Marcin Masecki, Kasia Moś, Stanisław Soyka. Pojawią się niezwykłe aranżacje utworów słownych i muzycznych naszych wieszczów narodowych - mówi wiceszef Biura Programu "Niepodległa", Wojciech Kirejczyk. 11 listopada koncertu będzie można wysłuchać w Programie 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Dorota Piotrowska

Data emisji: 3.11.2021

Godzina emisji: 16.16

mg

Czytaj także

Wspólne śpiewanie hymnu, festiwale i koncerty. Świętuj 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 14:50
Akcję wspólnego śpiewania hymnu, której w tym roku twarzami są sportowcy - lekkoatleci, Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz koncert dla Niepodległej "Chopin / Norwid / Niemen" m.in. zaplanowano w ramach obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
rozwiń zwiń