"Naprawiacze" - niezwykła wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 10:21
Wśród eksponatów znalazły się m.in. dawne formy piernikarskie, ale też obuwie współczesne czy uratowana z kontenera na śmieci figurka z Ćmielowa. A także rysunki Nikofora, które powstały na odwrociach plakatów i opakowań. 
Wystawa Naprawiacze w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu
Wystawa "Naprawiacze" w Muzeum Etnograficznym we WrocławiuFoto: PAP/Sebastian Borowski

Posłuchaj
03:49 Jedynka/Ekspres Jedynki - 3.11.20211 naprawiacze "Naprawiacze" - niezwykła wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (Ekspres Jedynki)

 

Dawniej naprawianie rzeczy wynikało przede wszystkim z niedoboru materiałów, dziś towarzyszy najczęściej nadmiarowi, w szczególności produktów. Masowa produkcja rzeczy tanich i jednorazowych dała szansę na zaspokojenie potrzeby posiadania również tym, którzy takiej możliwości wcześniej nie mieli. Nadmiar rzeczy wytworzył więc również nowe rozumienie słowa "śmieci" jako przedmiotów odrzuconych, porzuconych, niepotrzebnych.

Scena kurtyna teatr shutterstock_ 1200.jpg
Kultura w portalu PolskieRadio.pl

Obok osób, które wyrzucają, są jednak i takie, które te obiekty gromadzą, naprawiają, przetwarzają, dostrzegając w nich wartość praktyczną, ale również nieoczywiste piękno, świadectwo historii i losów człowieka czy znak czasów.


Wystawa "Naprawiacze" opowiada o ludziach, których działalność obrazuje różne aspekty naprawiania. Podpowiada, jakie strategie postępowania z rzeczami przyjąć, gdy nie chcemy godzić się na świat obiektów jednorazowego użytku. Oprócz wyrobów przedstawiających pracę rzemieślników na ekspozycji znalazły się także przedmioty naprawione amatorsko, pochodzące zarówno ze zbiorów muzealnych, jak i wypożyczone od osób prywatnych.


Czytaj także:


Jak wyjaśniła w Programie 1 współkuratorka wystawy Olga Budzan, kluczowe było ukazanie powodów stojących za decyzją o ratowaniu przedmiotu. - Magazyny pełne są połatanych, nitowanych rzeczy, ale najbardziej zależało nam na pokazaniu ludzi. Ludzie często naprawiają rzeczy, z którymi są jakoś emocjonalnie związani. Te motywacje to jest całe spektrum - od pragmatyzmu do romantyzmu - powiedziała.

Wystawa "Naprawiacze" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu będzie czynna do 30 stycznia 2022 roku.


Wystawa Naprawiacze - Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu Profil: PIK - Punkt Informacji Kulturalnej


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Daniel Wydrych

Autor materiału: Michał Montowski

Data emisji: 3.11.2021

Godzina emisji: 15.35

Jedynka/mnwr.pl/kk

Czytaj także

Coraz więcej problemów naukowych rozwiązujemy na YouTubie

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 14:40
Kiedyś problemy edukacyjne rozwiązywano przy pomocy podręcznika lub odwiedzając bibliotekę. Dziś odpowiedzi na nurtujące nas pytania poszukujemy w internecie. Statystyki są jednoznaczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny sekret Sanktuarium w Łagiewnikach odkryty

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 08:53
W Żołyni na Podkarpaciu dokonano niezwykłego odkrycia. W kamienicy rodziny Dąbrowskich, właścicieli słynnej firmy rzeźbiarskiej z przełomu XIX i XX wieku, odnaleziono kilka tysięcy szkiców ołtarzy i figur sakralnych, a wśród nich szkice i projekty o epokowym znaczeniu.
rozwiń zwiń