Domki zimowe dla jeży. To pożyteczne zwierzęta [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 12:37
Przyrodnicy apelują, żeby w okresie jesienno-zimowym pomagać jeżom. Coraz chłodniejsze dni powodują, że jeże szukają miejsca, gdzie mogłyby zapaść w zimowy sen. W wielu miastach dla tych pożytecznych zwierząt ustawiane są specjalne budki. Tak jest w kilku miastach na Lubelszczyźnie.
Domek zimowy dla jeży w parku kieszonkowym Ogród Ptasi w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki
Domek zimowy dla jeży w parku kieszonkowym Ogród Ptasi w krakowskiej dzielnicy GrzegórzkiFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

jeż_1200.jpg
Jeże - co warto o nich wiedzieć przed zimą?

Na przykład do łęczyńskich instytucji trafiły wykonane przez dzieci i rodziców specjalne budki do zimowania dla tych ssaków. - Mamy 27 takich wypełnionych liśćmi budek - mówi dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej Katarzyna Gańska.


Posłuchaj
03:15 Jedynka-15-11-2021-ekspres-jedynki.mp3 Budki dla jeży (Ekspres Jedynki)

niedźwiedź kosz na śmieci odpady 1200.jpg
W Tatrach schodź niedźwiedziom z drogi

 

Budki mają specjalną konstrukcję powodującą, że mogą wejść do nich jeże, ale koty już nie wejdą. Dyrektor Gańska zaznacza, że wieść o budkach rozeszła się po mieście, co powoduje, że mieszkańcy telefonują z prośbą o budki.

Hanna Czerwonka z Biura Prasowego Prezydenta Miasta Lublin podkreśla, że w przedszkolnych ogródkach z opadłych liści i gałęzi powstały kopce dla jeży, a obok są umieszczane, samodzielnie wykonane przez przedszkolaków, tabliczki informujące, że w kopcu śpi jeż. - Miasto zachęca do udziału w akcji nie tylko przedszkolaków, ale każdy, kto ma ogródek, może usypać kopiec liści dla jeży - mówi. Kupiono też kilkadziesiąt budek dla jeży, które są rozdawane wspólnotom mieszkaniowym lub innym instytucjom chcącym przyłączyć się do akcji.

Jednak wielu działkowców nie chce robić takich kopców. Albo nie ma świadomości, że to doskonałe schronienie dla jeży i innych małych zwierząt, albo chce się pozbyć liści. Niektórzy palą liście, choć jest to zabronione. A takie liście, kiedy zgniją, stanowią doskonały nawóz.

Sylwia Sajrak, lekarz weterynarii, wyjaśnia, że jeżeli kilka nocy z rzędu temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, to jest to sygnał dla jeży, że trzeba szukać miejsca na hibernację, a w mieście może to być trudne. Przypomina, że jeże są objęte ochroną i jest ich coraz mniej.

Lena Grusiecka, która prowadzi ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt w Skrzynicach Drugich koło Lublina, podkreśla, że jeże są bardzo pożyteczne. - Zjadają ślimaki, pędraki, małe gryzonie, więc są sprzymierzeńcami człowieka, a zwłaszcza ogrodników, w walce ze szkodnikami - mówi. Dlatego warto im wystawić choćby miseczkę z wodą.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Materiał: Liliana Kaczmarczyk

Data emisji: 15.11.2021 r. 

Godzina emisji: 16.25

ag

Czytaj także

Poznajemy życie i zwyczaje borsuczej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 19:30
Gościem jest Tomasz Samojlik, autor książek i komiksów dla dzieci, naukowiec badający historię przyrodniczą Puszczy Białowieskiej. W książce "Tarmosia" opowiada o przygodach pewnej małej borsuczki i jej rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozmawiać trzeba z psem?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 09:30
W "Jedynce Dzieciom" mówiliśmy o metodach komunikacji z psem. Komunikacja głosem, komunikacja ciałem, komunikacja intonacją. Która z nich jest najskuteczniejsza? A może najlepsze efekty osiągnięmy łącząc wszystkie?
rozwiń zwiń