Jak smakuje kino Azji? Rozpoczął się 15. Azjatycki Festiwal Filmowy "Pięć Smaków"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 11:16
Podczas festiwalu, który potrwa do 29 listopada, będzie można zobaczyć 44 filmy pełnometrażowe i 10 krótkich metraży. Impreza odbywa się w formie hybrydowej - zarówno w warszawskich kinach, jak i w internecie.
Kadr z filmu Wong Kar-Waia Chungking Express
Kadr z filmu Wong Kar-Waia "Chungking Express"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
02:53 Jedynka/Ekspres Jedynki - 17.11.2021 festiwal filmowy azja Rozpoczął się 15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Azjatycki Festiwal Filmowy "Pięć Smaków" to - jak tłumaczą organizatorzy - przegląd kina z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

. 

To selekcja filmów, ale także okazja do odkrywania azjatyckiej popkultury, do dyskusji o sztuce, polityce i wyzwaniach współczesnego świata. Seansom towarzyszą spotkania z twórcami, dyskusje dotyczące tematów związanych z programem, wykłady, prelekcje oraz inne wydarzenia towarzyszące, których celem jest jak najszersze zaprezentowanie współczesnego oblicza kultur Azji, ich różnorodności i znaczenia.

Na festiwal składają się przede wszystkim tytuły nieznane w Polsce, niedostępne w regularnej dystrybucji. Szeroko zakrojona selekcja obejmuje zarówno kino autorskie, jak i filmy gatunkowe - odważne dzieła niezależnych twórców oraz komercyjne, wysokobudżetowe produkcje, które w szczególny sposób zapisały się w filmowym pejzażu Azji.

>>>PROGRAM FESTIWALU<<<

Programowi tegorocznej imprezy przyjrzała się dziennikarka Joanna Sławińska. - Widzowie obejrzą m.in. siedem dzieł najbardziej znanego hongkońskiego reżysera Wong Kar-Waia, wyróżniających się zachwycającymi kadrami i nasyconych emocjami, takich jak: "Spragnieni miłości", "Chungking Express", "Upadłe anioły" czy "2046" - wyliczyła.


Czytaj także:


Według Sławińskiej interesująco zapowiada się także sekcja "Asian Cinerama", w ramach której prezentowane są filmy nominowane do tegorocznych Azjatyckich Nagród Filmowych.

- To bardzo poruszające, mocne historie, ale też filmy wybitnych scenarzystów, reżyserów, ze świetnymi rolami aktorskimi. Wyjątkowym filmem w tej sekcji są "Wędrowcy na krawędzi" Zhang Yimou, znanego w Polsce z produkcji "Zawieście czerwone latarnie" czy "Dom latających sztyletów". Tym razem reżyser zajął się kinem szpiegowskim - powiedziała współorganizatorka festiwalu Jagoda Murczyńska.

Inną, ciekawą i nieco zaskakującą sekcją jest "Sekcja olimpijska". - Tak się składa, że nasz festiwal jest pomiędzy olimpiadami w Tokio i w Pekinie. Stwierdziliśmy, że to doskonały pretekst, by się przyjrzeć kinu sportowemu, które w Azji kwitnie. Adrenalina, zmagania sportowe, ale sport jest także doskonały, aby opowiadać o tematach społecznych. To jest bardzo często kino psychologiczne - zwróciła uwagę Murczyńska. 


 


15. Festiwal Filmowy "Pięć Smaków" - trailer Profil: Festiwal Filmowy "Pięć Smaków"

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Joanna Sławińska

Data emisji: 17.11.2021 r.

Godzina emisji: 15.35

kk 

Czytaj także

Ten życiorys czekał na film. "Nędzarz i madame" o św. bracie Albercie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 10:10
Od 12 listopada będzie można zobaczyć w kinach film o świętym bracie Albercie - Adamie Chmielowskim pt. "Nędzarz i madame" w reżyserii i według scenariusza Witolda Ludwiga, twórcy obrazu "Zerwany kłos" o błogosławionej Karolinie Kózkównie. W obsadzie m.in. Piotr Zajączkowski i Krzysztof Wakuliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy" - film dokumentalny o Annie Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 08:09
Film w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego i Jerzego Zalewskiego to obraz o życiu bohaterki NSZZ "Solidarność", od jej dzieciństwa na Ukrainie, poprzez czasy stalinowskie w Polsce, aż do tragicznej śmierci w Smoleńsku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bo we mnie jest seks" – Maria Dębska gra i śpiewa Kalinę Jędrusik

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 10:22
Maria Dębska, odtwórczyni roli aktorki i piosenkarki Kaliny Jędrusik w filmie "Bo we mnie jest seks", niedawno otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Fabularnych w Gdyni. Teraz znalazła się wśród nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, a przed nią trasa koncertowa, na której zaśpiewa nie tylko piosenki "polskiej Marylin Monroe", ale i utwór "Romansu nie będzie" nagrany wspólnie z filmowym Luckiem, Krzysztofem Zalewskim.
rozwiń zwiń