Polska członkiem UNESCO - to solidarność intelektualna i moralna ludzkości
"Zabytek zadbany 2021" i "Samorząd dla dziedzictwa" to konkursy, które organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wyróżnienia przyznawane są właścicielom oraz zarządcom zabytkowych nieruchomości, którzy przywracają budowlom historycznym dawny blask i którzy czynią to w zgodzie ze sztuką konserwatorską.
To szczególnie ważne w kontekście Polski, której materialna spuścizna ucierpiała w wyniku rozbiorów, wojen, a także czasów PRL. - Te konkursy uwrażliwiają na tego, by dbać o dziedzictwo - mówi Magdalena Gawin, wiceminister kultury i generalna konserwator zabytków.
03:02 PR1_AAC 2021_11_22-16-24-15.mp3 Znamy laureatów tytułu "Zabytek zadbany 2021" i "Samorząd dla dziedzictwa" (Ekspres Jedynki/Jedynka)
Nowe życie zabytków
Efektem rewitalizacji starych obiektów może być szereg zupełnie nowych zastosowań. Tworzenie bibliotek, muzeów czy innych instytucji kultury to tylko część z nich. W tej dziedzinie dzieje się dziś w Polsce wiele, a jury konkursów nie ma łatwego wyboru. Tym bardziej, że wytyczne są bardzo szczegółowe i precyzyjne. - Musimy skupiać się na bardzo wnikliwym spojrzeniu na realizację konserwatorską, na nieodstępowanie od pewnych reguł sztuki konserwatorskiej - mówi przewodniczący jury konkursu "Zabytek zadbany", Adam Jankiewicz.
Jednocześnie kluczowe przy ostatecznych werdyktach jest to, jakie ostatecznie zastosowanie wybrano dla ratowanego zabytku. W kategorii "Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem" nagrodzono gminę Olkusz. Doceniono starania podejmowane w celu utrwalania zagrożonych ruin zamku w Rabsztynie. - To zwieńczenie naszej wieloletniej pracy na rzecz zamku. Była to zaniedbana ruina. Został odbudowany zamek mniejszy, zamek większy. Odrestaurowano wnętrza - wylicza burmistrz miasta i gminy Olkusz, Roman Piaśnik.
Pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie. Pamiątka setnej rocznicy urodzin poety
Odwrócić skutki historycznych zawirowań
W kategorii "Utrwalanie wartości zabytkowej obiektu" nagrodę odebrał ksiądz Tadeusz Pałuska. To wyróżnienie za renowację kościoła św. Wojciecha i św. Stanisława biskupa w Kaliszu. - To nagroda dla tych wszystkich, którzy pracowali nad przywróceniem piękna naszej świątyni - mówi laureat. To jeden z pierwszych barokowych kościołów w Polsce. W czasie zaborów przekazano go gminie ewangelickiej, a po wojnie stał się kościołem garnizonowym. - Te wszystkie lata sprawiły, że kościół zatracił pierwotny wygląd - nie kryje ks. Pałuska.
Zobacz też:
W kategorii "Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu" nagrodzono zespół pałacowo-parkowy w Rakoniewicach. W kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych" wyróżniono Koszary Bramy Chełmińskiej Twierdzy Toruń. W kategorii "Architektura i budownictwo drewniane" doceniono budynek dworca kolejowego w Puszczykowie. Natomiast w kategorii "Zabytki techniki" nagrodę przyznano wiatrakowi holenderskiemu w Pyzdrach.
YouTube/Narodowy Instytut Dziedzictwa/TV NID
***
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadzi: Patryk Michalski
Materiał: Witold Banach
Data emisji: 22.11.2021 r.
Godzina emisji: 16.24
mg