"Zabytek zadbany". Znamy rozstrzygnięcia konkursu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 11:33
Znamy laureatów tytułu "Zabytek zadbany 2021" i "Samorząd dla dziedzictwa". Doceniono osoby zaangażowane w utrwalanie zagrożonych ruin zamku w Rabsztynie czy renowację kościoła św. Wojciecha i św. Stanisława biskupa w Kaliszu. 
Ruiny zamku w Rabsztynie na terenie Jury Krakowsko-Czestochowskiej
Ruiny zamku w Rabsztynie na terenie Jury Krakowsko-CzestochowskiejFoto: Dawid Lasocinski / Forum

Czytaj też:
unesco siedziba wiki 1200.jpg
Polska członkiem UNESCO - to solidarność intelektualna i moralna ludzkości

"Zabytek zadbany 2021" i "Samorząd dla dziedzictwa" to konkursy, które organizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wyróżnienia przyznawane są właścicielom oraz zarządcom zabytkowych nieruchomości, którzy przywracają budowlom historycznym dawny blask i którzy czynią to w zgodzie ze sztuką konserwatorską.

To szczególnie ważne w kontekście Polski, której materialna spuścizna ucierpiała w wyniku rozbiorów, wojen, a także czasów PRL. - Te konkursy uwrażliwiają na tego, by dbać o dziedzictwo - mówi Magdalena Gawin, wiceminister kultury i generalna konserwator zabytków.


Posłuchaj
03:02 PR1_AAC 2021_11_22-16-24-15.mp3 Znamy laureatów tytułu "Zabytek zadbany 2021" i "Samorząd dla dziedzictwa" (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Nowe życie zabytków

Efektem rewitalizacji starych obiektów może być szereg zupełnie nowych zastosowań. Tworzenie bibliotek, muzeów czy innych instytucji kultury to tylko część z nich. W tej dziedzinie dzieje się dziś w Polsce wiele, a jury konkursów nie ma łatwego wyboru. Tym bardziej, że wytyczne są bardzo szczegółowe i precyzyjne. - Musimy skupiać się na bardzo wnikliwym spojrzeniu na realizację konserwatorską, na nieodstępowanie od pewnych reguł sztuki konserwatorskiej - mówi przewodniczący jury konkursu "Zabytek zadbany", Adam Jankiewicz.

Jednocześnie kluczowe przy ostatecznych werdyktach jest to, jakie ostatecznie zastosowanie wybrano dla ratowanego zabytku. W kategorii "Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem" nagrodzono gminę Olkusz. Doceniono starania podejmowane w celu utrwalania zagrożonych ruin zamku w Rabsztynie. - To zwieńczenie naszej wieloletniej pracy na rzecz zamku. Była to zaniedbana ruina. Został odbudowany zamek mniejszy, zamek większy. Odrestaurowano wnętrza - wylicza burmistrz miasta i gminy Olkusz, Roman Piaśnik.

Czytaj też:
Pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie dp 1200.jpg
Pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie. Pamiątka setnej rocznicy urodzin poety

Odwrócić skutki historycznych zawirowań

W kategorii "Utrwalanie wartości zabytkowej obiektu" nagrodę odebrał ksiądz Tadeusz Pałuska. To wyróżnienie za renowację kościoła św. Wojciecha i św. Stanisława biskupa w Kaliszu. - To nagroda dla tych wszystkich, którzy pracowali nad przywróceniem piękna naszej świątyni - mówi laureat. To jeden z pierwszych barokowych kościołów w Polsce. W czasie zaborów przekazano go gminie ewangelickiej, a po wojnie stał się kościołem garnizonowym. - Te wszystkie lata sprawiły, że kościół zatracił pierwotny wygląd - nie kryje ks. Pałuska.

Zobacz też:

W kategorii "Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu" nagrodzono zespół pałacowo-parkowy w Rakoniewicach. W kategorii "Adaptacja obiektów zabytkowych" wyróżniono Koszary Bramy Chełmińskiej Twierdzy Toruń. W kategorii "Architektura i budownictwo drewniane" doceniono budynek dworca kolejowego w Puszczykowie. Natomiast w kategorii "Zabytki techniki" nagrodę przyznano wiatrakowi holenderskiemu w Pyzdrach.

YouTube/Narodowy Instytut Dziedzictwa/TV NID

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Patryk Michalski

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 22.11.2021 r.

Godzina emisji: 16.24

mg

Czytaj także

"Zabytki mają fundamentalne znaczenie dla naszej kultury". Prezydent o liście Pomników Historii

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:32
- Zabytki wpisane na listę Pomników Historii są świadectwem naszych dziejów, ale także i źródłem wiedzy - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia okolicznościowych tablic gospodarzom obiektów wpisanych na listę Pomników Historii. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
rozwiń zwiń