Ceramika z Bolesławca ozdobą... Dubaju

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:55
Bolesławiecka ceramika znana jest nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Tym razem będzie cieszyła oczy mieszkańców i gości w Dubaju. Wszystko w związku z odbywającą się tam wystawą EXPO.
Ceramika z Bolesławca
Ceramika z BolesławcaFoto: Grazyna Myslinska / Forum

Czytaj też:
boleslawiec ceramika pixabay 1200x660.jpg
Bolesławiec dołączył do Europejskiego Szlaku Ceramiki

W październiku, w Dubaju, ruszyła pierwsza wystawa EXPO na Bliskim Wschodzie. Przez trzy miesiące swoją gospodarkę będzie promowała również Polska. Ozdobą naszych stoisk będzie słynna ceramika z Bolesławca. Co więcej, od 29 listopada do 8 grudnia w Dubaju odbędą się również warsztaty ceramiczne. - Jesteśmy bardzo dumni, że możemy nasze dobro narodowe pokazać całemu światu - mówi Agnieszka Jarmuła z Zakładów Ceramicznych w Bolesławcu.


Posłuchaj
03:22 PR1_AAC 2021_11_23-16-46-34.mp3 Ceramika z Bolesławca podbija Dubaj (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Małe dzieła sztuki

Ceramiczne wyroby z Bolesławca posiadają duszę. Mamy do czynienia z ręczną robotą, a każda z osób odpowiedzialnych za te porcelanowe cuda wkłada w pracę część siebie. - To było wyzwanie i duma. Na początku całej tej przygody chyba nie miałam świadomości, że to wszystko będzie miało aż taką rangę - nie kryje Marta Małoszyc, szefowa działu zajmującego się projektowaniem wzorów ceramiki. Wszystko zaczęło się niewinnie, od spotkania z osobami nadzorującymi polski projekt EXPO.

- Pojawiła się propozycja wykonania modułów ceramicznych na tzw. stół polski. Pomyślałam, że będą to po prostu naczynia. Okazało się, że na tym stole nie możemy wprost pokazać ceramiki, ponieważ ideą jest pokazanie surowców - wspomina gość "Ekspresu Jedynki". Wybór padł na prezentację "pawiego oczka" i słynnych urokliwych kwiatków klasyfikowanych w żargonie jako dekoracja 166A. - Wszystko poprzez pokazywanie skaleni, piasku, masy lejnej, poprzez różne układy, które będzie można zobaczyć - dodaje.

YouTube/Zakłady Ceramiczne "BOLESŁAWIEC"

Czytaj też:
bolesławiec1200.jpg
Polska stolica ceramiki - Bolesławiec

Zadbać o wielowątkowość

Projektanci zwracają uwagę na konieczność łączenia stylów. - Jedni wolą wzory delikatne, kochają te podstawowe dekoracje. Niektórzy zaś wolą rozbudowane. Bogate i kolorowe, wypełniające całą powierzchnię wyrobu - mówi projektantka, Małgorzata Szewc. O tym, że bolesławiecka ceramika jest doskonałym wyborem na wystawę EXPO w Dubaju, przekonany jest prezydent Bolesławca.

Piotr Roman ma jednocześnie nadzieję na wzrost zainteresowania wyrobami. - Liczymy, że Dubaj doprowadzi do zwiększenia rozpoznawalności naszej ceramiki, zwiększenia sprzedaży, a co za tym idzie - do rozwijania miejsc pracy - podkreśla. W tym momencie na terenie Bolesławca i okolic funkcjonuje ponad trzydzieści firm produkujących ceramikę.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Piotr Słowiński

Data emisji: 23.11.2021

Godzina emisji: 16.46

mg

Czytaj także

50 mln zł na wsparcie dla polskich firm w krajach Zatoki Perskiej. PARP sfinansuje udział w EXPO 2020 w Dubaju

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 11:35
Na promocję w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i innych krajach Zatoki Perskiej polskie mikro-, małe i średnie firmy mogą uzyskać 50 mln zł w konkursie "Go to Brand – EXPO 2020". Maksymalna kwota dofinansowania to ok. 455 tys. zł.  
rozwiń zwiń