"Jentl" w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Współczesne odczytanie tekstu Singera

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 10:21
Opowiadanie "Jentl, chłopak z jesziwy" rozsławił musical w reżyserii Barbry Streisand i z nią samą w roli głównej. Film został wyróżniony Oscarem i Złotym Globem, a jednocześnie... otrzymał nominacje do trzech Złotych Malin. Choć hollywoodzką interpretację uznaje się za kanoniczną, sam Isaac Bashevis Singer stwierdził, że jest ona niezgodna z sensem i ideą zawartą w jego utworze.
Próba medialna spektaklu Jentl na scenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa Teatru Żydowskiego w Warszawie
Próba medialna spektaklu "Jentl" na scenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa Teatru Żydowskiego w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj
03:20 Jedynka/Ekspres Jedynki - 24.11.2021 jentl "Jentl" w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Współczesne odczytanie tekstu Singera (Ekspres Jedynki)

 

Przedstawienie "Jentl" w reżyserii Roberta Talarczyka - jak podkreślają twórcy - solidaryzuje się z kobietami. Tymi sprzed wieków i tymi walczącymi o swoje prawa dzisiaj. - Tak naprawdę jest to opowieść o poszukiwaniu wolności, a jeszcze bardziej - o cenie, którą trzeba zapłacić za swoją osobistą wolność, którą często jest samotność, niezrozumienie. Myślę, że to jest opowieść, w której każdy może się przejrzeć - wskazał Talarczyk.

. 

Historia dziewczyny Jentl, która stała się uczniem jesziwy o imieniu Anszel to przejmujący opis walki o wolność. Wolność rozumianą jako prawo do podejmowania decyzji zgodnych z własnym sumieniem i wizją własnej osoby w otaczającym nas świecie. "Chciałam być wolna, mam czego chcę" - śpiewa Jentl w spektaklu.

Ta deklaracja brzmi gorzko, ale ma w sobie siłę i determinację osoby, która nie tylko chce zmienić siebie, ale również świat, zapisany w tradycji i przyzwyczajeniach innych. Ten świat, doskonale znany z kanonicznych dzieł scenicznych i filmowych, jak "Skrzypek na dachu", "Sztukmistrz z Lublina" czy "Dybuk", zostaje przez Jentl-Anszela postawiony pod pręgierzem walki o wolność jednostki, a szczególnie walki o samostanowienie kobiet.

W sztuce w rolę Jentl wcielają się aż trzy aktorki: Adrianna Dorociak, Aleksandra Idkowska i Izabella Rzeszowska. Nie jest to wcale dziwne, w finale niemal wszystkie kobiece bohaterki śpiewają: "Ja jestem Jentl". - Chcemy podkreślić, że każda kobieta mierzy się z podobnymi problemami - zaznaczyła Dorociak. - Jentl odważa się po prostu żyć, realizuje to, o czym marzą wszystkie kobiety ze sceny i poza nią - dodała Rzeszowska.


Czytaj także:


W spektaklu, którego premiera już w piątek, 26 listopada, usłyszymy oryginalne kompozycje stworzone przez Hadriana Filipa Tabęckiego. - Staraliśmy się oprzeć muzykę na lokalności, na miejscu, w którym akcja opowiadania faktycznie się odbywała. Cymbały rzeszowskie, klarnet - mają służyć temu, żeby pokazać ten tygiel narodowościowy, w którym się to wszystko działo. Świat "Jentl" istnieje otoczony wpływami polskimi, białoruskimi. Chciałem pokazać tamto miejsce - wyjaśnił.Jentl teaser Profil: Teatr Żydowski

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadzi: Patryk Michalski

Materiał: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 24.11.2021 r.

Godzina emisji: 15.35

kk 

Czytaj także

Dorota Landowska o "Wiśniowym sadzie" Czechowa. To plaster miodu na steraną duszę

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 23:35
W premierowym "Wiśniowym sadzie" Antoniego Czechowa w Teatrze Polskim w Warszawie, do którego niedawno dołączyła, 19 listopada zagra Warię. Dorocie Landowskiej bardzo zależy na tym, aby postać Warii była niejednoznaczna. - Chcę, żeby Waria była postacią z krwi i kości, którą dotykają wszystkie sytuacje opisane przez autora - wyznaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Kalita: spektakl "Kontakthof" w pandemii jeszcze bardziej aktualny

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 11:00
- To świat pokazany w pewnym pastiszu, kobiety ubrane w stroje balowe, mężczyźni w garniturach, tango - wspaniałe utwory z lat 50., a z drugiej strony zwątpienie, miny pełne zgryźliwości, pokazanie znużenia, zmęczenia, znudzenia światem, który powinien być w blichtrze - mówiła w Dwójce Anna Kalita o spektaklu "Kontakthof - Sztuka Piny Bausch".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Kumorek: cierpię bardzo, ale bawię się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 08:56
Magdalena Kumorek, polska aktorka telewizyjna i teatralna oraz wokalistka, znana jest szerokiej publiczności nie tylko z występów w filmie i teatrze. W roku 2014 wydała płytę "Śmiercie" osadzoną w poezji Bolesława Leśmiana. Dziś artystka podejmuje nowe aktorskie wyzwania i podkreśla wagę drobnych przyjemności.
rozwiń zwiń