04:48 Jedynka/Ekspres Jedynki - 29.11.2021 Matka Boska Czy twarz "Matki Boskiej w stroju krakowskim" zostanie poprawiona?
- Odniesienie wielu osób może być różne. Wiadomo, że tyle ludzi, ile będzie patrzyło na te obrazy czy inne dzieła związane z Wyspiańskim, będzie miało swoje własne odczucia - komentuje ojciec Łukasz Brachaczek, odpowiedzialny za remont w klasztorze Franciszkanów.
Czy Stanisław Wyspiański, jak twierdzą niektórzy złośliwi, mógłby jednak nie rozpoznać swojej polichromii? - Artysta sam czasem nie pozna własnego dzieła - odpowiada Bogusław Krasnowolski, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
- Wystarczy przeczytać kronikę ojca Alojzego Karwackiego, który już paręnaście lat po działalności Wyspiańskiego relacjonował, że "Franciszkanie wreszcie chcieli mieć kościół dostępny do Mszy św., a ten młody człowiek, co jednego dnia malował, to drugiego zamalowywał, bo to mu się przestawało podobać" - dodaje Bogusław Krasnowolski.
Prace konserwatorskie zmieniały to dzieło od lat
Borysław Czarakcziew, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, przyznaje, że "od momentu, kiedy Wyspiański namalował swoje dzieło, zachodziły duże zmiany wynikające z prac konserwatorskich wykonanych w różnych momentach przez te 100 lat".
- Niestety wiele z oryginału zostało utracone pod względem technicznym w trakcie tych prac - zauważa Borysław Czarakcziew.
- Wyspiański był znakomitym malarzem, ale technologicznie był dość słaby. Jego malowidła dość szybko ulegały destrukcji - wyjaśnia Bogusław Krasnowolski.
Historyk sztuki Rafał Kalinowski zwraca uwagę, że malowidła Stanisława Wyspiańskiego trzeba było poprawiać już w 1905 roku.
Wspólna decyzja
- Parę tygodni temu gremialnie obecni zastanawiali się, jaką podjąć decyzję i zdecydowano wspólnie, że realizatorka tej konserwacji musi wypośrodkować: uwzględnić to, co wiadomo, jak było wcześniej, z czarno-białych fotografii i przepróch, które się zachowały, a także z innych źródeł ikonograficznych, a następnie zrobić najlepiej jak potrafi taką wersję, która będzie najbliższa Wyspiańskiemu - tłumaczy Rafał Kalinowski.
Co jednak, jeśli okaże się, że twarz Matki Boskiej nie jest zgodna z wizją artysty? - Zostanie dokonana korekta, jeśli taki będzie werdykt specjalistów. Mogę państwa zapewnić, że otrzymamy to, co będzie zgodne ze sztuką konserwacji, jak i to, co będzie zgodne najbardziej z efektem, który powinien być uzyskany po tej konserwacji - zapewnia Borysław Czarakcziew.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadził: Patryk Michalski
Materiał: Magdalena Zbylut-Wiśniewska
Data emisji: 29.11.2021
Godzina emisji: 16.16
DS