Piece to nie śmietniki. Czym palą Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:25
Na termometrach coraz niższa temperatura, a to oznacza, że sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. W wielu miejscach tzw. kopciuchy wciąż mają się dobrze, a spacerowicze muszą wstrzymywać oddech. "Śmierdzi", mówią zgodnie.
Do końca 2022 roku należy pozbyć się pieców i kotłów starego typu
Do końca 2022 roku należy pozbyć się pieców i kotłów starego typuFoto: Daniel Dmitriew / Forum
  • Trwa wymiana "kopciuchów"
  • Śmierdzący problem w Gnieźnie
  • Posypią się mandaty

Piece i kotły na węgiel to wciąż bardzo poważny problem. I to pomimo akcji informacyjnych, obowiązku wymiany takiego urządzenia maksymalnie do końca 2022 roku oraz pomimo dofinansowania dla osób starających się o wymianę "kopciucha".

Piece to nie kosze na śmieci

Problem dotyczy m.in. Gniezna. Nieprzyjemny zapach daje się wyczuć nie tylko na Starówce. - Niejednokrotnie, podczas przemieszczania się, odczuwalny jest taki zapach palonego czegoś nielegalnego - usłyszał reporter Polskiego Radia. Problemem są przede wszystkim piece i kotły w domkach jednorodzinnych, a powietrze gęstnieje wieczorami. Mieszkańcy podejrzewają, że w piecu lądują plastikowe worki pełne śmieci, zabierane z przydomowych koszy. A jak jest naprawdę?

Przypuszczenia gnieźnian potwierdzają kontrole przeprowadzane przez Straż Miejską. - Do pieca wrzucana jest odzież, obuwie, plastiki. Zdarzają się również materiały pobudowlane: np. worki po zaprawach - wylicza komendant, Tomasz Francuszkiewicz. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości strażnik miejski, upoważniony przez prezydenta, może wystawić mandat karny do pięciuset złotych. - Ukaraliśmy już 27 osób, 35 osób zostało pouczonych - dodaje gość "Ekspresu Jedynki".

Posypią się kary

Strażnicy miejscy w Gnieźnie przeprowadzili w tym roku prawie 600 kontroli. Sprawdzeniu podlegają deklaracje śmieciowe i prawidłowa segregacja śmieci. A jednak okazuje się, że w tym mieście piece starego typu powoli są zastępowane ogrzewaniem bardziej ekonomicznym. Prezydent Gniezna, Tomasz Budasz, przekonuje, że wpływ na to mają liczne dopłaty, zarówno te miejscowe jak i unijne. - Działania podsumowujące siedem lat to prawie dziewięćset pieców, które wyeliminowaliśmy z obiegu. W roku 2021 udało się wyeliminować 144 nieekologiczne piece - dodaje.

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Rafał Muniak

Data emisji: 6.12.2021

Godzina emisji: 15.37

mg