Kierowcy masowo redukują punkty karne. Mają czas do 30 września

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 12:20
Kierowcy mający na koncie punkty karne masowo zapisują się na kursy redukujące ich liczbę. Powód? Tego typu szkolenia całkowicie znikną od października 2022 roku. - Taki kurs trwa sześć godzin i kosztuje 330 złotych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Renata Bielecka, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie.
Od 1 października nie można będzie zredukować punktów karnych
Od 1 października nie można będzie zredukować punktów karnychFoto: Nomad_Soul/shutterstock
  • Zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego wchodzą w życie 1 stycznia 2022 roku
  • Dziewięć miesięcy później znikną kursy redukujące punkty karne
  • Punkty karne będą kasowane nie po roku, tylko po dwóch latach

1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która ma zaostrzyć obecnie obowiązuje przepisy. Między innymi od 1 października nie będą już organizowane kursy redukujące punkty karne. W związku z tym kierowcy masowo zapisują się na takie szkolenia, póki jeszcze mają taką możliwość.

- W porównaniu do ubiegłego roku, do analogicznego okresu, mamy około 80-90 proc. więcej osób zapisujących się na redukcję punktów karnych. Taki kurs trwa sześć godzin, w tym trzy godziny z policjantem i trzy godziny z psychologiem. Kosztuje 330 złotych. Raz na pół roku możemy zdjąć sześć najstarszych punktów karnych - wyjaśnia Renata Bielecka z lubelskiego WORD.

Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w Chełmie przyznaje, że także w jego ośrodku szkoleń wzrasta liczba zainteresowanych udziałem w tego typu kursach. Jeszcze w styczniu w szkoleniach uczestniczyło 20 osób, natomiast w listopadzie było ich już dwa razy więcej.

- Wzrost zainteresowania szkoleniami jest szczególnie widoczny wśród kierowców zawodowych, dla których utrata uprawnień do kierowania pojazdami niesie za sobą najpoważniejsze konsekwencje. Ponadprzeciętne zainteresowanie szkoleniami wykazują kobiety. Powszechną dla wszystkich kierowców narażonych na utratę prawa jazdy motywacją, skłaniającą do korzystania z takich szkoleń, wydają się nadchodzące zmiany w ustawie Prawo u ruchu drogowym - twierdzi Mariusz Ostrowski.

Posłuchaj
03:13 Jedynka/Ekspres Jedynki - 8.12.2021 kierowcy Kursy redukujące punkty karne nie będą organizowane od 1 października 2022 roku (Ekspres Jedynki)

Zmiany w taryfikatorze punktowym

Adwokat Maciej Chorągiewicz, rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie zwraca uwagę, że 1 stycznia wchodzi w życie również nowy taryfikator punktowy. - Zdecydowanej zmianie uległy punkty, które są naliczane za popełnienie wykroczenia. W tej chwili za popełnienie wykroczenia można było dostać maksymalnie 10 punktów karnych, natomiast według nowego taryfikatora jest to 15 punktów karnych - zauważa.

- Punkty karne będą kasowane dopiero po dwóch latach. Mało tego, ten dwuletni okres biegnie nie od momentu popełnienia wykroczenia, tylko od momentu zapłacenia kary grzywny, czyli mandatu - dodaje.

Bat na nieostrożnych kierowców

Zdaniem Mariusza Ostrowskiego z WORD Chełm zmiana przepisów drogowych wpłynie na zachowanie kierowców.

- Wygląda na to, że nowy system punktowy, który dziś jedynie motywuje do bezpiecznej jazdy, stanie się prawdziwym batem na nieostrożnych kierowców i znacznie częściej oraz skuteczniej będzie prowadził do utraty przez nich uprawnień do kierowania pojazdami - mówi Mariusz Ostrowski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał: Filip Karman (Polskie Radio Lublin)

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 15.24

DS

Czytaj także

Wspólne śpiewanie hymnu, festiwale i koncerty. Świętuj 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 14:50
Akcję wspólnego śpiewania hymnu, której w tym roku twarzami są sportowcy - lekkoatleci, Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz koncert dla Niepodległej "Chopin / Norwid / Niemen" m.in. zaplanowano w ramach obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
rozwiń zwiń