65 lat słuchowiska "Matysiakowie". Kultowa powieść Programu 1

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 14:12
65 lat temu Polskie Radio wyemitowało pierwszy odcinek legendarnej powieści radiowej "Matysiakowie". W czasach największej popularności przed odbiornikami zasiadało ponad 12 milionów Polaków. 
Agnieszka Migalska i Agnieszka Wosińska podczas nagrania słuchowiska Matysiakowie
Agnieszka Migalska i Agnieszka Wosińska podczas nagrania słuchowiska "Matysiakowie"Foto: Wojciech Kusiński/PR
  • Pierwszy odcinek "Matysiaków" został wyemitowany 65 lat temu
  • Jest to najdłużej emitowana powieść radiowa na świecie. Jej obecność na antenie przerwał jedynie w 1981 roku stan wojenny
  • Autorami scenariusza "Matysiaków" byli: Jerzy Janicki, Stanisław Stampfl, Władysław Żesławski, a obecnie Dżennet Połtorzycka i Janusz Dziewiątkowski

"Matysiakowie" to jedna z najdłużej emitowanych powieści na świecie. Jej premierowy odcinek usłyszeliśmy na antenie Polskiego Radia 15 grudnia 1956 roku. - W pierwszym odcinku słuchacze poznali m.in. seniora roku Józefa Matysiaka. W tej roli wystąpił Jan Ciecierski. Poznali też jego żonę Helenę, w którą przez długie lata wcielała się Stanisława Perzanowska. Rok później do obsady dołączyła Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska, która tworzyła legendarną postać Wisi, żony Stacha Matysiaka - opowiada Martyna Podolska z Programu 1 Polskiego Radia.

Ludmiła Łączyńska-Dobrowolska przyznała, że rola Wisi była dla niej drugim życiem.

Kolejne pokolenia słuchaczy i słuchaczek Polskiego Radia pokochały "Matysiaków", mimo nawet tego, że od 1956 roku świat zmienił się nie do poznania, a z wieloma bohaterami przyszło nam się pożegnać. - "Matysiakowie" wciąż w sobotnie popołudnia w Programie 1 dostarczają nam radości i smutków, jak to w prawdziwej rodzinie - zauważa Martyna Podolska.

To miała być warszawska rodzina, ale…

"Matysiakowie" stoją na straży tradycji, przyjaźni i szacunku, co nie oznacza, że nie idą z duchem czasu i nie odnoszą się do rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Tak było od samego początku.

- To miała być rodzina warszawska, ale z czasem stało się tak, że ona jest jakby kroplą w morzu wszystkich polskich rodzin, trapionych uciążliwościami codziennego życia - powiedział Jerzy Janicki, nieżyjący już twórca i główny scenarzysta kultowej radiopowieści.

Historia o zwykłych ludziach

Ród Matysiaków przez lata zmieniał się i powiększał. Podobnie było z twórcami, aktorami, scenarzystami i reżyserami. Od 16 lat powieść reżyseruje Waldemar Modestowicz, który podkreśla, że siłą tego słuchowiska jest bliskość.

- To zawsze była taka historia o zwykłych ludziach, którzy żyją, mieszkają obok nas. O sąsiadach z tej samej ulicy. Poza tym oni starzeją się razem z nami - mówi Waldemar Modestowicz.

Z okazji 65. urodzin życzymy "Matysiakom", aby nigdy nie zestarzeli się do końca i oczywiście wszystkiego - przynajmniej - dobrego. Kolejny odcinek wyemitujemy na antenie Jedynki już w najbliższą sobotę po godz. 13.00. Zapraszamy!

Posłuchaj
03:08 Jedynka/Ekspres Jedynki - 15.12.2021 Pierwszy odcinek słuchowiska "Matysiakowie" Polskie Radio wyemitował 15 grudnia 1956 roku (Jedynka)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Daniel Wydrych

Materiał przygotowała: Martyna Podolska

Data emisji: 15.12.2021

Godzina emisji: 15.24

DS

Czytaj także

Choinka z plantacji? Lasy Państwowe sprzedają bożonarodzeniowe drzewka

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 09:17
Choć do Wigilii zostało niewiele ponad tydzień, przygotowania wchodzą w decydującą fazę. Jednym z elementów, bez których nie można wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia, jest choinka. O czym należy pamiętać przy jej wyborze? Gdzie kupić odpowiednie drzewko?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Solidarność prowadzi zbiórkę "bibuły". To nieocenzurowane czasopisma i książki

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 13:53
Solidarność prowadzi w Toruniu zbiórkę "bibuły", czyli czasopism, książek, ulotek i wszystkich niezależnych wydawnictw, który ukazywały się poza zasięgiem cenzury w latach 1980-1989. - To była wielka oznaka oporu Polaków przeciwko systemowi totalitarnemu, w którym ludzie ginęli na ulicach i w katowniach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Orłowski, współorganizator zbiórki.
rozwiń zwiń