Oscary 2022. Mamy polskiego kandydata

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 13:11
Choć Oscary zostaną rozdane dopiero pod koniec marca przyszłego roku, a wyścig po nie dopiero się rozpoczyna, to członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej głosują na krótkie listy oscarowe. Wśród setek tytułów znajduje się również polski kandydat do Oscara.
Przyszłoroczne Oscary odbędą się pod koniec marca
Przyszłoroczne Oscary odbędą się pod koniec marca Foto: www.pixabay.com
  • W lutym przyszłego roku poznamy nominacje do Oscarów 2022
  • Na długiej liście kandydatów znajduje się również polski film, pt. "Żeby nie było śladów"
  • To historia Grzegorza Przemyka, maturzysty pobitego przez funkcjonariuszy milicji. Kilka dni później zmarł

Oscary numer 94 z polskim wątkiem?

Oscary to najważniejsze nagrody filmowe. W tym roku na długiej liście znalazł się również polski kandydat: film Jana P. Matuszyńskiego pt. "Żeby nie było śladów". Nakręcony na podstawie reportażu Cezarego Łazarewicza o tym samym tytule, zgłoszony w kategorii "Najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy". Jeśli ostatecznie trafi na krótką listę, będzie ubiegać się o nominację. I choć Oscary 2022 zaplanowano na koniec marca przyszłego roku, to wszystkie nominacje poznamy w lutym.

Już wiadomo natomiast, że film "Żeby nie było śladów" będzie miał amerykańską dystrybucję i wejdzie na ekrany kin za oceanem. Promocyjne pokazy już za nami, a twórcy przekonują, że przesłanie zostało zrozumiane, choć związane jest z niełatwym wycinkiem polskiej historii. To historia maturzysty, Grzegorza Przemyka, syna opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej. W maju 1983 roku Przemyk został ciężko pobity przez funkcjonariuszy milicji, a kilka dni później zmarł.

Oscary 2022. Jak będzie?

O tym, jak będą wyglądały przyszłoroczne Oscary, mogą świadczyć nominacje do innych nagród branży filmowej oraz same rozstrzygnięcia. Za nami wręczenie nagrody kina niezależnego "Gotham", a triumfował film "Córka" w reżyserii Maggie Gyllenhaal: zdobywca nagrody głównej i trzech innych statuetek. Ogłoszono także nominacje do Złotych Globów, a faworytami są filmy: "Psie pazury" w reżyserii Jane Campion oraz "Belfast" w reżyserii Kennetha Branagha. Oba obrazy mają szansę na siedem statuetek. Złote Globy zostaną wręczone 9 stycznia.


Posłuchaj
03:03 PR1_AAC 2021_12_20-15-47-10.mp3 Zbliżają się Oscary 2022, czy polski kandydat ma szansę na nominację? (Ekspres Jedynki/Jedynka)

Zobacz też:

YouTube/KinoSwiatPL

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Patryk Michalski

Materiał: Joanna Sławińska

Data emisji: 20.12.2021

Godzina emisji: 15.47

mg

Czytaj także

Portret gwiazdy - Angelina Jolie kończy 46 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 07:36
"Pan i Pani Smith", "Hakerzy", "Udając Boga" czy "Cena odwagi". To tylko nieliczne filmy w bogatym dorobku amerykańskiej aktorki i reżyserki, Angeliny Jolie. W swojej karierze zdobyła Nagrodę Akademii Filmowej, Złote Globy oraz Nagrodę Gildii Aktorów Filmowych.
rozwiń zwiń