#Murem za polskim mundurem. Święta na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 13:00
Żołnierze, policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej spędzają święta na granicy z Białorusią, daleko od swoich rodzin. - W tej chwili na terenie naszego województwa jest kilka tysięcy funkcjonariuszy w stanie najwyższej gotowości - mówi podinsp. Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji. W wigilię świąt Bożego Narodzenia dziennikarze Polskiego Radia towarzyszą  mundurowym chroniącym wschodnią granicę Polski.
Spotkanie świąteczne żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, a także strażaków z państwowych i ochotniczych straży pożarnych w Kodniu
Spotkanie świąteczne żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, a także strażaków z państwowych i ochotniczych straży pożarnych w KodniuFoto: PAP/Wojtek Jargiło
  • Żołnierze, policjanci i strażnicy graniczni także w święta Bożego Narodzenia dbają o nasze bezpieczeństwo na granicy z Białorusią
  • W województwie podlaskim jest obecnie kilka tysięcy policjantów
  • Polskie Radio będzie towarzyszyło żołnierzom podczas Wigilii w ramach akcji #Murem za polskim mundurem

Wielu policjantów, żołnierzy i strażników granicznych święta Bożego Narodzenia spędzi nie w rodzinnych domach, tylko na granicy polsko-białoruskiej. - Cały czas na polskich policjantach spoczywają bardzo trudne zadania, które realizują na granicy w zasadzie każdego dnia od kilku miesięcy - przyznaje podinsp. Tomasz Krupa.

- W tej chwili na terenie naszego województwa jest kilka tysięcy funkcjonariuszy w stanie najwyższej gotowości. Większość z nich nawet kilkaset kilometrów od rodzinnego domu i właśnie tutaj będą oni spędzać te święta - dodaje.

Podinsp. Tomasz Krupa zapewnia jednak, że funkcjonariusze usiądą do wspólnej kolacji wigilijnej. - W takich sytuacjach policjanci będą zaraz po służbie albo tuż przed nią. Zadbaliśmy o to, żeby ten element zagościł w miejscach, w których na co dzień stacjonują - słyszymy.

Gotowi do działania

Podinsp. Tomasz Krupa relacjonuje, że obecnie dochodzi do mniejszej liczby incydentów na granicy, w tym szczególnie tych najbardziej niebezpiecznych. - Jednak cały czas musimy zachowywać największą czujność i w każdej chwili jesteśmy gotowi, żeby zacząć działać w obronie granicy, jeżeli doszłoby do czegokolwiek złego - zapewnia.

Gość Jedynki wyjaśnia, że pod nadzorem policjantów jest m.in. przejście graniczne w Kuźnicy. - To właśnie to przejście, na którym zostali zaatakowani polscy funkcjonariusze. Jesteśmy też na całej linii granicy w województwie podlaskim, jak i w województwie lubelskim. Służba na granicy to nie tylko służba bezpośrednio przy niej czy w strefie objętej zakazem wstępu, ale również służba na drogach m.in. województwa podlaskiego, gdzie policjanci z ruchu drogowego i ze wszystkich garnizonów w Polsce dbają o bezpieczeństwo mieszkańców - przybliża podinsp. Tomasz Krupa.

#Murem za polskim mundurem

W wigilię Świąt Bożego Narodzenia reporterzy Jedynki i Trójki oraz Informacyjnej Agencji Radiowej - w ramach akcji specjalnej #Murem za polskim mundurem - są wśród mundurowych chroniących wschodnią granicę Polski.

- Nasza wigilijna akcja to ukłon w stronę tych, którzy spędzą święta chroniąc wschodniej granicy Polski oraz ich rodzin - mówi Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

Jedynka zorganizowała w listopadzie specjalną akcję „Piosenki dla żołnierzy”, natomiast w Wigilię dziennikarze Programu 1 odwiedzą miejscowość Nowa Łuka k/Hajnówki. Materiałów reporterskich ze spotkania z żołnierzami, ale również rozmów z ich rodzinami, będzie można posłuchać w godz. 15.00-17.00.

Posłuchaj
04:24 Jedynka/Ekspres Jedynki - 23.12.2021 policja Żołnierze, policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej spędzają święta na granicy z Białorusią, daleko od swoich rodzin (Ekspres Jedynki)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Gość: podinsp. Tomasz Krupa (rzecznik podlaskiej policji)

Data emisji: 23.12.2021 

Godzina emisji: 16.23

DS

Czytaj także

Pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie - nowa wystawa na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 07:41
By podkreślić znaczenie, jakie miał Zamek Królewski w II Rzeczpospolitej jako nośnik idei niepodległego państwa polskiego i wizytówka jego najwyższych władz dwa pokoje przylegające bezpośrednio do jednego z najważniejszych wnętrz zamkowych - Sali Senatorskiej - przeznaczono na przestrzeń poświęconą prezydentom II RP i władzom polskim na uchodźstwie. Nowa ekspozycja stała będzie dostępna od środy, 22 grudnia. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie wielkopolskie w pigułce. Wyjątkowa wystawa IPN

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 14:31
Powstanie wielkopolskie to jedno z nielicznych polskich zrywów, które zakończyły się zwycięstwem. Choć przez wiele lat było zapomniane, 27 grudnia po raz pierwszy będzie wspominane w ramach święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Jednym z elementów obchodów jest prezentowana przez IPN wystawa.
rozwiń zwiń