Święto Objawienia Pańskiego. Ulicami miast przejdą Orszaki Trzech Króli

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 13:54
6 stycznia większości Polaków kojarzy się ze świętem Objawienia Pańskiego, potocznie zwanym świętem Trzech Króli. Obchodom często towarzyszą kolorowe orszaki i jasełka.  
Warszawa, 06.01.2021. Święto Trzech Króli.
Warszawa, 06.01.2021. Święto Trzech Króli.Foto: Adam Chelstowski / Forum
  • Orszak Trzech Króli to przedstawienie jasełek w przestrzeni publicznej
  • W inicjatywie udział biorą rodziny, nauczyciele, przedstawiciele lokalnej władzy
  • Orszaki przejdą ulicami 668 miejscowości w Polsce. W Warszawie uczestnicy po modlitwie Anioł Pański ruszą z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego

Wierni Kościoła katolickiego 6 stycznia wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Wierni udają się jednak nie tylko do kościołów. Ulice polskich miast przemierzają Orszaki Trzech Króli wywodzące się z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej.

Orszaki Trzech Króli - choć w pandemii, to nadal radosne

W tym roku Orszaki Trzech Króli przejdą ulicami 668 miejscowości w całym kraju. Wszystko pod hasłem "Dzień dziś wesoły". W Warszawie centralny orszak rozpocznie się w południe na placu Zamkowym od modlitwy Anioł Pański. Poprowadzi ją kardynał Kazimierz Nycz. Później, przy dźwiękach kolęd, mędrcy przejdą na plac Piłsudskiego. W tym roku w świętą rodzinę wcielą się państwo Siekierzyńscy. - Udział w orszaku jest wartościowy w różnych kontekstach. Dla nas przede wszystkim w kontekście religijnym, ale ważny jest również wymiar rodzinny, społeczny - mówi Jakub Siekierzyński.

Tradycja orszaku poprzedzonego modlitwą Anioł Pański ma już czternaście lat. Mieszkańcy usłyszą bicie dzwonów, wiele będzie się działo również wcześniej. - Będą występy dzieci, czy też przedstawienia samych królów - zapowiada Piotr Giertych, przewodniczący Rady Fundacji Orszaku Trzech Króli i pomysłodawca wydarzenia. Choć z uwagi na pandemię liczba uczestników została ograniczona do stu osób, to nadal można mówić o dużym przedsięwzięciu. - Będziemy się przemieszczać z placu Zamkowego Krakowskim Przedmieściem, ulicą Królewską, na plac Piłsudskiego - wylicza Giertych.


Posłuchaj
03:38 PR1_AAC 2022_01_04-17-22-53.mp3 6 stycznia w całym kraju ulicami miast przejdą Orszaki Trzech Króli (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Orszaki Trzech Króli: zabawa i duchowość

Organizatorzy zadbali o dużą ilość atrakcji. Na placu Piłsudskiego ustawiona zostanie scena z zadaszeniem i szopką. Królowie złożą pokłon świętej rodzinie, a zgromadzeni uczestnicy odśpiewają kolędy i zatańczą poloneza. - Mamy nadzieję, że wiele osób włączy się w taką zabawę - mówi przewodniczący Rady Fundacji Trzech Króli. Warto dodać, że Orszaki Trzech Króli, które przejdą ulicami polskich miast, będą w tym roku bardzo różnorodne, przeprowadzone z uwzględnieniem lokalnego kolorytu. Na kształt obchodów wpływ ma również sytuacja epidemiczna.

Oprócz orszaków klasycznych, na ulicach pojawią się orszaki samochodowe oraz z udziałem bryczek. Kolędą przewodnią tegorocznego Orszaku Trzech Króli jest kolęda "Z narodzenia Pana". Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, ale autor tekstu i melodii pozostaje anonimowy. Melodia ma charakter mazura. Uczestnicy corocznego Orszaku byli pozdrawiani przez papieża Benedykta XVI, tradycję tę kontynuował po swoim wyborze również ojciec święty Franciszek. Partnerem Orszaku Trzech Króli 2022 jest Polskie Radio.

YouTube/Orszak Trzech Króli - oficjalny kanał

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadził: Patryk Michalski

Data emisji: 4.01.2022

Godzina emisji: 17.22

mg

Czytaj także

W tym roku Orszak Trzech Króli w nowej odsłonie. Powodem pandemia COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 06:41
Mimo epidemii odbędą się Orszaki Trzech Króli 2021, choć w innej formie. Przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych, proponuje mini-orszaki, spacer orszakowy, orszak kolędowy lub orszakowy challenge kolędowy. W stolicy Orszak odbędzie się w formie symbolicznej.
rozwiń zwiń