Wojska Obrony Terytorialnej mają już 5 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 09:50
Minęło pięć lat od rozpoczęcia działalności WOT (formalnie - od pierwszego stycznia). Wojska Obrony Terytorialnej to propozycja dla każdego, kto pozostaje zdolny do czynnej służby wojskowej. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej znajduje się w Zegrzu, a Centrum Szkolenia - w Toruniu. Brygady WOT działają w każdym województwie - w sumie jest ich 18. 
Przysięga nowych ochotników 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w kompleksie koszarowym w Lublinie
Przysięga nowych ochotników 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w kompleksie koszarowym w LublinieFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Wojska Obrony Terytorialnej to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystko zaczęło się pod koniec roku 2015. Wtedy ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powołał pełnomocnika ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej. 1 stycznia 2017 roku WOT utworzono na podstawie specjalnej ustawy.

Wojska Obrony Terytorialnej - ciągły rozwój

Początkowo Wojska Obrony Terytorialnej liczyły 7 tys. żołnierzy. Pod koniec ubiegłego roku było ich już ponad 30 tys. Głównym zadaniem, jakie postawiono przed członkami WOT, była i jest pomoc lokalnym społecznościom. Rzeczywistość mnoży jednak zupełnie nowe wyzwania. - Kiedy powstawała nasza formacja, nie myśleliśmy, że w tak krótkim czasie będziemy musieli podjąć tak ważne zadania - przyznaje Damian Stanula, rzecznik prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej muszą sprawnie reagować na wszelkie sytuacje kryzysowe, ostatnio ich codziennością są patrole w rejonie polsko-białoruskiej granicy, angażują się również w pomoc związaną z COVID-19. - Żołnierze WOT-u są w zasadzie wszędzie. Są w szpitalach tymczasowych, są w placówkach medycznych, pobierają wymazy, są na punktach szczepień - wylicza gość Ekspresu Jedynki. Żołnierze dowożą również konieczne zaopatrzenie do domów.

Wojska Obrony Terytorialnej: z potrzeby serca

Jednym z żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w Lublinie jest Wojciech Grzechnik. Jak sam przyznaje, głównym powodem wstąpienia w szeregi "terytorialsów" był patriotyzm. - W punkcie pobrań wymazów pracuję dobrowolnie. Studiuję, więc jest to kwestia połączenia obowiązków na uczelni z obowiązkami tutaj - wyjaśnia. Faktem jest, że atmosfera wokół formacji uległa zmianie. Dziś Wojska Obrony Terytorialnej budzą sympatię i szacunek.


Posłuchaj
04:30 PR1_AAC 2022_01_12-16-22-17.mp3 Pięć lat temu Wojska Obrony Terytorialnej rozpoczęły swoją działalność (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Doktor Grzegorz Gil z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie przyznaje, że decyzja z roku 2017 o powołaniu Wojsk Obrony Terytorialnej była jak najbardziej słuszna. - Głównym zadaniem tych sił jest odciążanie wojsk regularnych w reagowaniu tzw. kryzysowym. To nie oznacza, że siły WOT są "mięsem armatnim" - zwraca uwagę politolog i dodaje, że wciąż widać duży potencjał w kwestii doposażenia jednostek.

YouTube/Wojska Obrony Terytorialnej

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Filip Karman

Data emisji: 12.01.2022

Godzina emisji: 16.22

mg

Czytaj także

Jak ograniczać skutki katastrof?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 19:15
13 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof. Kto lub co faktycznie nam zagraża? W jaki sposób możemy zagrożeniom przeciwdziałać? To pytania istotne, również w kontekście czwartkowej katastrofy budowlanej w Koszalinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej ochotników wstępuje w szeregi WOT. "Sytuacje kryzysowe wyzwalają potencjał patriotyczny"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 13:56
Jak poinformował szef MON Mariusz Błaszczak, Wojska Obrony Terytorialnej liczą 31 tys. żołnierzy. Minister przypomniał, że terytorialsi prowadzą obecnie operację "Silne Wsparcie" na wschodniej granicy i walczą ze skutkami epidemii koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojska Obrony Terytorialnej rekrutują. Jak wstąpić w ich szeregi?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 12:18
"Zawsze gotowi, zawsze blisko" - tak brzmi motto terytorialsów. Obecnie formacja liczy blisko 31 tys. żołnierzy, a plan rozbudowy mówi nawet o 53 tys. ochotników. Jak wstąpić w szeregi WOT? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dołączyć do WOT. Reportaż "Jak piekarz został saperem" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 19:00
Pochodzą z różnych miejscowości: Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry i Wronek. Ruta jest pracownikiem administracyjnym, Bartłomiej dyrektorem regionalnym banku, a Dawid tapicerem. Łączy ich jedno: służba w strukturach Wojsk Obrony Terytorialnej. Cała trójka postanowiła "pójść w kamasze" i spróbować swoich sił w służbie mundurowej.
rozwiń zwiń