"Przybysz" - poemat muzyczny w warszawskim Teatrze Rampa

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 11:44
W Teatrze Rampa już w ten piątek (14 stycznia) swoją premierę będzie miał spektakl Wojciecha Kościelniaka "Przybysz" na motywach albumu Shauna Tana "The Arrival". Siódemka studentów IV roku aktorstwa teatru muzycznego - jak zapowiadają twórcy przedstawienia - zabierze widzów w magiczny, oniryczny świat tułaczki. Historię podróży Przybysza opowiedzą za pomocą muzyki, aktorstwa i ruchu.
Przybysz
"Przybysz"Foto: Monika Stolarska / Teatr Rampa

Rozstanie, tęsknota, samotność, wyobcowanie - to uczucia towarzyszące każdemu, kto opuszcza swój kraj, rodzinę i decyduje się na podróż w nieznane - w pogoni za lepszym życiem. Książka "The Arrival" zawiera niezwykle sugestywne, pełne magii obrazy, które - bez pomocy słów - nie tyle ilustrują fabułę opowiadania, ile ją interpretują. Nadają zwyczajnym miejscom, przedmiotom, zwierzętom, a nawet zdarzeniom czy zjawiskom społecznym nieoczekiwany, głębszy kontekst.

Spektakl "Przybysz" Wojciecha Kościelniaka opowiada o drodze tytułowego Przybysza do Nowego Świata. Towarzyszą mu statki, chmury, walizki, magiczne istoty oraz inni podróżni szukający lepszego jutra. Nowy Świat okazuje się niezrozumiały, tajemniczy, dziwny i abstrakcyjny, pełen ludzkich historii takich jak "przybyszowa". To opowieść o bezgranicznej miłości, tęsknocie, strachu, a także zachwycie nad wolnością i innością.

Na pewno nie jest to klasyczny musical

- Książka-album Shauna Tana jest rysowana przepiękną, graficzną kreską. To bardzo ujmujące, wrażliwe, głębokie przekazanie historii człowieka, który opuszcza własny dom po to, by popłynąć do Nowego Świata, który jest dla niego dziwny, niezrozumiały. Tam odnajduje przedziwne zwierzęta, rośliny. To jest pół baśniowe, a jednocześnie głęboko mówiące o tym wszystkim, co dzieje się od lat na świecie - o tym, że są dziesiątki ludzi, którzy muszą wyemigrować z jednego kraju po to, żeby żyć w innym kraju - wskazał w Programie 1 autor scenicznej adaptacji, tekstów piosenek i reżyser Wojciech Kościelniak.

Na scenie zobaczymy młodych artystów: Patrycję Grzywińską (Szczęście), Natalię Kujawę (Chinka), Małgorzatę Majerską (Żona), Dominika Bobryka (Inteligent), Filipa Karasia (Paszczogon), Michała Juraszka (Przybysz) i Jakuba Szyperskiego (Stary). Za choreografię odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk, za kostiumy - Bożena Ślaga, a za muzykę Mariusz Obijalski.

- Z założenia "Przybysz" miał być zrealizowany dosyć skromnymi środkami. Zdecydowałem się na trio jazzowe, ujęte w troszeczkę bardziej nowoczesny sposób i siedem głosów ludzkich. Starałem się, by muzyka była magiczna i tajemnicza, by pasowała do klimatu rysunków Shauna Tana. Klasyczny musical to to na pewno nie jest - stwierdził Obijalski.

Posłuchaj
03:07 Jedynka/Ekspres Jedynki - 12.01.2022 teatr rampa "Przybysz" - poemat muzyczny w warszawskim Teatrze Rampa (Ekspres Jedynki)

 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał przygotowała: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 12.01.2022 r. 

Godzina emisji: 15.38

kk

Czytaj także

"To była rewolucja w myśleniu". Mija 30 lat od premiery legendarnego musicalu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 16:50
Właśnie mija 30. rocznica wystawienia prapremiery musicalu "Metro". - Wcześniej nikt w Polsce tak poważnie nie pomyślał o nastoletniej publiczności - mówi w Programie 1 Polskiego Radia reżyser Janusz Józefowicz. Musical, jak okazało się, miał ogromy wpływ na polską scenę teatralno-piosenkową. A jak było na Broadwayu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skrzypek na dachu" - arcydzieło sztuki musicalowej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 05:40
22 września 1964 roku na Broadwayu odbyła się premiera "Skrzypka na dachu" w reżyserii Jerome'a Robinsa - jednego z najpopularniejszych musicali wszechczasów. Spektakl odniósł ogromny sukces i do 1972 roku, gdy został zdjęty z afisza, grano go ponad trzy tysiące razy. Uzyskał również aż dziewięć nagród Tony, będących teatralnymi odpowiednikami filmowych Oskarów. 
rozwiń zwiń