Moda na płyty winylowe. Dlaczego sprzedają się chętniej niż CD?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 16:03
Do niedawna leżały w piwnicach i na śmietnikach, teraz są towarem deficytowym, który zyskuje na wartości - mowa o płytach winylowych, na które wróciła moda, i to nie tylko w Polsce. 
Powraca moda na płyty winylowe
Powraca moda na płyty winylowe Foto: Shutterstock/Rawpixel.com
  • W 2021 roku niemal jedna czwarta wszystkich albumów muzycznych była wydawana właśnie na płytach winylowych.
  • Ceny używanych płyt winylowych, zarówno w wyspecjalizowanych sklepach jak i antykwariatach, są zbliżone.
  • Większość używanych płyt, zanim trafi w ręce klientów, w sklepach czy antykwariatach musi przejść proces czyszczenia i renowacji.

Boom na winyle 

Ta zmiana zaczęła się kilka lat temu, ale teraz jest prawdziwy boom – twierdzi Łukasz Gapski, pracownik lubelskiej firmy zajmującej się sprzedażą i renowacją płyt winylowych. – Możemy śmiało powiedzieć, że zwiększył się ruch w interesie winylowym. Kiedyś mieliśmy ok. 1,5-2 tysięcy płyt na składzie, aktualnie jest to 3,5 tysiąca i cały czas wzrasta. Staramy się zwiększać ilość płyt w naszej ofercie. Są badania amerykańskie, które mówią, że w 2020 roku więcej sprzedało się płyt winylowych niż CD.

Według muzyka i dziennikarza muzycznego Polskiego Radia Lublin Pawła Błędowskiego, powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. - W jakimś stopniu z całą pewnością jest to rodzaj mody, ale wydaje mi się, że tutaj głównym wyznacznikiem jest brzmienie. Ono jest po prostu lepsze. Nie można tego ukrywać, że brzmienie płyty winylowej jest – mówiąc kolokwialnie - szersze. Po prostu płyta winylowa oddaje pełniejszą listę barw muzycznych, w przeciwieństwie do kompaktu, który siłą rzeczy jest ograniczony. Winyl jest o tyle fajnym nośnikiem, że możemy z nim obcować wizualnie.

Jakie są ceny? 

W sklepach dostępne są zarówno płyty nowe, jak i używane. Te ostatnie można kupić w antykwariatach, a także bezpośrednio od osób fizycznych. – Kilkadziesiąt lat temu był to towar dla wybranych, ale teraz jest inaczej – twierdzi Łukasz Gapski. – Są ludzie, którzy szukają konkretnych płyt, ale też zwiększyło się grono ludzi "z ulicy", zwykłych słuchaczy, którzy znaleźli trochę płyt i teraz chcą doszukać ich więcej, albo wiedzą, że ktoś zbiera te płyty i chcą mu zrobić prezent.

Ceny używanych płyt winylowych, zarówno w wyspecjalizowanych sklepach jak i antykwariatach, są zbliżone. - Na płytę dobrego muzyka w dobrym stanie trzeba odłożyć 100 złotych - mówi Stanisław Kulczycki, współwłaściciel jednego z lubelskich antykwariatów – Ceny zaczynają się od 5 złotych. Są to płyty, które nie są popularne, nie są na topie. Starsi wykonawcy albo bajki dla dzieci, ewentualnie muzyka poważna. Kolejny próg to 20-25 zł, następny - 40 zł, no i 100 zł. Powyżej 100 zł jest już mniej tych płyt, to już są rodzynki - dodaje. 

Proces czyszczenia i renowacji 

Większość używanych płyt, zanim trafi w ręce klientów, w sklepach czy antykwariatach musi przejść proces czyszczenia i renowacji. Bardzo często takie właśnie płyty na pawlaczach czy w piwnicach spędziły ostatnie kilkadziesiąt lat.

– Staramy się też szukać płyt po starszych osobach, które kiedyś je zbierały, a teraz nie mają co z nimi zrobić - podkreśla Łukasz Gapski. - Staramy się też ściągać płyty z zagranicy. Każdą płytę, która przychodzi do nas do firmy na początku myjemy, najczęściej przekładamy w nowe koperty papierowe. Tak samo oczyszczamy okładki. Dbamy o to, żeby ta płyta była jak najczystsza. Jest mniej szumów, a jakość odsłuchu jest lepsza - mówi. 

Winyl na 50-lecie "Lata z Radiem" 

W 2021 roku niemal jedna czwarta wszystkich albumów muzycznych była wydawana właśnie na płytach winylowych. Z okazji 50-lecia audycji "Lato z Radiem" Program 1 wraz z Agencją Muzyczną Polskiego Radia przygotowały specjalną płytę winylową, wydaną w limitowanym nakładzie 1000 sztuk. Nie zabrakło na niej hitów, które królowały w "Lecie z Radiem" na przestrzeni lat. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Krzysztof Krawczyk, Maryla Rodowicz, Irena Santor, Zbigniew Wodecki, Zespół Papa-Dance, Zespół Piersi, Andrzej Rosiewicz czy Zespół Happy End.  

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Filip Karman

Data emisji: 14.01.2022 

Godzina emisji: 15.42

ans 

Czytaj także

Zmarł założyciel zespołu TSA Andrzej Nowak. Miał 62 lata

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 19:50
Zmarł Andrzej Nowak, gitarzysta i kompozytor, założyciel zespołu TSA. Miał 62 lata. Informacja o jego śmierci pojawiła się na jego profilu w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń