Obława augustowska. Wyjątkowa wystawa ku pamięci ofiar Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 18:36
W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". - Spoglądając na fotografie tych ludzi, widzimy ogrom tragedii i strat. Widzimy przerwane życiorysy i również to wszystko, co się nie wydarzyło, ponieważ zostali aresztowani i zginęli - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Stefanek, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego ds. programowych.
Pomnik ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. w Gibach
Pomnik ofiar Obławy Augustowskiej 1945 r. w GibachFoto: Andrzej Sidor/Forum
  • Na wystawie można obejrzeć zrekonstruowane cyfrowo i pokolorowane zdjęcia twarzy ofiar obławy augustowskiej
  • Wystawa została przygotowana przez Instytut Pileckiego we współpracy z rodzinami ofiar obławy augustowskiej
  • Osoby, które odwiedzą Suwałki, będą mogły ją obejrzeć do końca lutego

Obława augustowska to największa i wciąż owiana tajemnicą zbrodnia popełniona na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. Od poniedziałku w Parku Marii Konopnickiej w Suwałkach można zobaczyć wystawę zdjęć mężczyzn, kobiet i dzieci zamordowanych w lipcu 1945 roku przez Armię Czerwoną i NKWD.

- Krótko po zakończeniu II wojny światowej trwają przygotowania do konferencji poczdamskiej. Na Zachodzie ludzie i żołnierze świętują zakończenie wojny, a tutaj, na Augustowszczyźnie i Suwalszczyźnie, 45 tysięcy żołnierzy Armii Czerwonej przeczesuje lasy w poszukiwaniu ludzi uznawanych za zagrożenie dla komunistycznego porządku. Aresztowanych zostaje około siedmiu tysięcy osób, prawie 600 z nich rozstrzelano w nieznanym miejscu - opowiada o tragedii z 1945 roku Tomasz Stefanek.

Zaginęli bez wieści

Tomasz Stefanek przyznaje, że w tym regionie Polski do dziś mówi się o ofiarach obławy augustowskiej jako o "lipcowych".

- Jako o tych, którzy zostali aresztowani i zaginęli bez wieści właśnie w lipcu 1945 roku. Dlatego pod tym hasłem chcemy przede wszystkim pokazać ich twarze. Ta wystawa po raz pierwszy była otwarta w październiku 2021 roku na terenie Domu Turka w Augustowie. To jest symboliczne miejsce, dawne więzienie NKWD i UB, a także jeden z obozów filtracyjnych dla aresztowanych w ramach obławy augustowskiej - twierdzi.

Gość Jedynki dodaje, że historia obławy to "historia całego regionu, dlatego teraz przybywamy z nią do Suwałk i zapraszamy wszystkich, żeby poznać jej historię oraz historię 'lipcowych'".

Rekonstrukcja zdjęć

Zdjęcia, które znajdują się na wystawie, pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Wcześniej były przechowywane przede wszystkim przez rodziny.

- Zachowały się w bardzo złej jakości, ale poddaliśmy je koloryzacji i głębokiej rekonstrukcji cyfrowej. Po raz pierwszy umożliwiamy, aby spojrzeć na te twarze w kolorze i w wielkim formacie, jak również zobaczyć twarze młodych ludzi, w większości członków podziemia - opowiada Tomasz Stefanek.

Ekspert zwraca uwagę, że patrząc na fotografie, widzi się ogrom tragedii, a także przerwane życiorysy osób, które zginęły. - W zasadzie zanim jeszcze miały okazję jakkolwiek stawić opór nowej, komunistycznej władzy. To była tak naprawdę akcja prewencyjna. Cały czas jest to niezagojona rana w Augustowie i na Suwalszczyźnie. Mamy nadzieję, że to doświadczenie spotkania z tymi ludźmi, pozwoli te rany trochę złagodzić i pozwoli im się zabliźnić - słyszymy.

Posłuchaj
03:49 Jedynka/Ekspres Jedynki - 17.01.2022 obława augustowska Obława augustowska. Wyjątkowa wystawa ku pamięci ofiar Armii Czerwonej (Ekspres Jedynki)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Witold Banach

Data emisji: 17.01.2022 

Godzina emisji: 16.23

DS

Czytaj także

Jerzy Olgierd Iłłakowicz. "Miał smykałkę do zakładania tajnych organizacji"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 21:43
"Kombatant w Ameryce" - tak napisano w Nowym Jorku w 1984 roku we wspomnieniu pośmiertnym o majorze Jerzym Olgierdzie Iłłakowiczu ps. Jerzy Zawisza, Michał Zawisza. W jaki sposób został kombatantem za oceanem? Dlaczego należał do tajnych struktur Obozu Narodowo-Radykalnego i Narodowych Sił Zbrojnych? Czym zasłużył się dla Polski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia konspiracyjnej Organizacji Ziem Zachodnich "Ojczyzna"

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 22:00
23 stycznia 1940 roku Ignacy Jan Paderewski na pierwszym posiedzeniu Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu - symbolicznego parlamentu na obczyźnie - obejmując funkcję przewodniczącego Rady, wygłosił patriotyczne przemówienie. Miało ono być inspiracją dla księdza Józefa Prądzyńskiego do nadania nazwy "Ojczyzna" organizacji konspiracyjnej o charakterze narodowym. 
rozwiń zwiń