Grupa Ładosia upamiętniona. Znaczek pocztowy przypomina tych, który ratowali Żydów przed zagładą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 12:34
Poczta Polska przedstawiła nowy znaczek, który upamiętnia Grupę Ładosia, czyli bohaterów akcji ratowania Żydów przed Zagładą. Grupę stanowili polscy dyplomaci w Szwajcarii pod kierunkiem ambasadora Aleksandra Ładosia oraz działacze żydowskich organizacji pomocowych.
Zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski podczas prezentacji znaczka i folderu Poczty Polskiej Grupa Ładosia, połączonej z finisażem wystawy Instytutu Pileckiego pt. Paszporty Życia oraz prezentacją publikacji, poświęconych historii polskiej dyplomacji i historii Polski, nagrodzonych w Konkursie Historycznym Ministra Spraw Zag
Zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski podczas prezentacji znaczka i folderu Poczty Polskiej "Grupa Ładosia", połączonej z finisażem wystawy Instytutu Pileckiego pt. "Paszporty Życia" oraz prezentacją publikacji, poświęconych historii polskiej dyplomacji i historii Polski, nagrodzonych w Konkursie Historycznym Ministra Spraw ZagFoto: PAP/Albert Zawada
  • Polscy dyplomaci w Szwajcarii ratowali Żydów przed zagładą
  • Ratowanie Żydów to systemowa działalność rządu na uchodźstwie
  • Misją Poczty Polskiej jest też propagowanie polskiej historii

Grupa Ładosia pomogła ok. 10 tys. Żydów

Aleksander Ładoś i Stefan Ryniewicz byli polskimi dyplomatami działającymi podczas II wojny światowej w Szwajcarii. Dzięki wydawanym przez Polaków sfabrykowanym paszportom państw latynoamerykańskich udało się ratować Żydów z rąk niemieckich okupantów. Działacze żydowscy zajmowali się szmuglowaniem dokumentów do gett w całej Europie.

Tzw. Grupa Ładosia ratowała Żydów w latach 1941-1943. Szacuje się, że akcją paszportową Grupy Ładosia zostało objętych około 10 tysięcy Żydów. Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreśla, że paszporty dawały większe szanse ich posiadaczom na uniknięcie wywózki do obozów zagłady. Wskazuje, że podobne grupy dyplomatów działały też w Japonii i Turcji. - Wszystko wskazuje na to, że była to systemowa działalność polskiego rządu na uchodźstwie - mówi.

Znaczek wypełnia misję Poczty Polskiej

Prezydencki minister Jakub Kumoch, który przyczynił się do odkrycia Grupy Ładosia jako ambasador w Szwajcarii, zaznacza, że ambasador Aleksander Ładoś nie był wyjątkiem. Zaś prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot podkreśla, że misją spółki jest również przypominanie o wielkich postaciach naszej historii. - Jesteśmy dumni, że możemy wypełniać tę część naszej misji jako partner resortu dyplomacji, wykonując to, co robimy najlepiej, czyli wydając najpiękniejsze znaczki w Europie - mówi. Zaznacza, że znaczki są piękne, co znajduje potwierdzenie w europejskich konkursach, ale niosą również wartości, które warto upamiętnić.

Prezentacja znaczka była połączona z finisażem wystawy Instytutu Pileckiego pt. "Paszporty życia" oraz prezentacją publikacji, poświęconych historii polskiej dyplomacji i historii Polski, nagrodzonych w Konkursie Historycznym Ministra Spraw Zagranicznych. Zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski zwraca uwagę, że tego typu wydarzenia służą odkrywaniu prawdy o historii Polski w czasie II wojny światowej. - Powinniśmy wkładać więcej wysiłku, również jako państwo polskie, by wydobyć na światło dzienne tę zapomnianą historię II wojny światowej, szczególnie wobec nadchodzących i trwających oskarżeń wobec Polski, jak traktowała i podchodziła do żydowskiego losu podczas II wojny światowej - mówi.


Posłuchaj
02:31 jedynka-18-01-2022-ekspres-jedynki-znaczek.mp3 Znaczek pocztowy upamiętniający Grupę Ładosia (Ekspres Jedynki)

 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Materiał: Karol Darmoros

Data emisji: 18.01.2022 

Godzina emisji: 15.42

ag


Czytaj także

Krzysztof Dunin-Wąsowicz po cichu walczył o życie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 05:40
22 stycznia 1923 roku urodził się Krzysztof Dunin-Wąsowicz, profesor historii, varsavianista, żołnierz Armii Krajowej, odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieccy sąsiedzi i urzędnicy grabili dobytek Żydów w czasie II WŚ. Nowe doniesienia "Spiegla"

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 10:31
W czasie gdy Niemcy deportowali i mordowali Żydów, sąsiedzi i urzędnicy grabili ich dobytek. Możemy o tym przeczytać w tygodniku "Spiegel" w tekście "Dlaczego zrabowane zasłony wiszą w niemieckich urzędach skarbowych". Skradzione przedmioty trafiały również do domów niemieckich urzędników. Tygodnik zaznacza, że zamawiano nawet konkretne przedmioty.
rozwiń zwiń