- Stosunkowo niedawno do sportów chętnie uprawianych w Polsce dołączył futbol amerykański
- Choć najważniejsze są tu siła i szybkość, to coś dla siebie znajdą również miłośnicy taktyki
- Drużyną, która od lat rośnie w siłę, są Tytani Lublin
Futbol amerykański, podobnie jak rugby czy piłka nożna, swoje korzenie ma w sportach piłkarskich uprawianych na Wyspach Brytyjskich. Pierwszy mecz rozegrano jednak 6 listopada 1869 roku w stanie New Jersey w Stanach Zjednoczonych, pomiędzy drużynami Uniwersytetu Rutgersa i Uniwersytetu w Princeton. Celem gry jest zdobycie w ustalonym czasie większej liczby punktów od przeciwnika. Piłkę można przemieszczać niosąc ją, kopiąc, rzucając lub przekazując z rąk do rąk.
Futbol amerykański w Polsce
Choć futbol amerykański nie jest w Polsce sportem pierwszego wyboru, to jego popularność rośnie. W roku 2004 powołano Polski Związek Futbolu Amerykańskiego. W roku 2013 w polskiej lidze występowały 73 zespoły w 5 klasach rozgrywkowych. W tym samym roku swój pierwszy oficjalny mecz rozegrała również reprezentacja Polski w futbolu amerykańskim mężczyzn. Ważne miejsce na mapie tego sportu zajmuje Lublin. Tam od roku 2009 działa klub Tytani. - Z roku na rok rośnie zainteresowanie zarówno zawodników jak i kibiców - mówi Karol Sidorowski, prezes klubu.
Choć pandemia spowolniła rekrutację, nowi zawodnicy wciąż garną się do tego, by uprawiać futbol amerykański. A jest to sport bardzo specyficzny, inny niż te najpopularniejsze w Polsce. - Jest sportem dość dynamicznym, a jednocześnie z dużą ilością przerw w grze - tłumaczy Franciszek Gładki, trener jednej z juniorskich sekcji Tytanów Lublin. Dodaje jednocześnie, że wbrew pozorom jest to dobra propozycja zarówno dla zawodników dużych i silnych jak i mniejszych i szybszych. - Główną cechą łączącą wszystkich sportowców jest szybkość i siła - przekonuje.
03:43 PR1_MPLS 2022_01_24-16-43-30(1).mp3 Futbol amerykański rośnie w siłę... w Polsce (Ekspres Jedynki/Jedynka)
Futbol amerykański: w poszukiwaniu widowiskowości
Futbol amerykański to nie tylko praca z piłką, dalekie biegi i długie podania, ale również przepychanie się, uderzenia i zderzenia. To sport nie tylko widowiskowy, ale również obwarowany wieloma zasadami. Częste są choćby kary dla zawodników. - Kary są na przykład za falstarty, za nadmierną ostrość w grze. Lubię rywalizację, lubię współzawodnictwo - przyznaje Robert Królik. A rywalizacja ma tu podłoże nie tylko siłowe, ale również intelektualne. - Trzeba oszukać przeciwnika - nie kryje gość "Ekspresu Jedynki".
Futbol amerykański to sport strategiczny, wszystko, co dzieje się na boisku, jest zaplanowane odpowiednio wcześniej i niewiele jest miejsca na improwizację. - Dla osób, które są zainteresowane taktyką, idealną drogą jest bycie trenerem. Pozwala to na użycie swoich zdolności intelektualnych - zaznacza Franciszek Gładki. Co ciekawe, sport ten bardzo często porównuje się do... szachów, co nie jest pozbawione sensu. - Każdy zawodnik ma określone zadania w każdej zagrywce, w każdym rozegraniu - podsumowuje.
YouTube/Tytani Lublin
Zobacz też:
***
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Prowadził: Patryk Michalski
Data emisji: 24.01.2022
Godzina emisji: 16.43
mg