Darmowe testy na koronawirusa w aptekach. "To dobry pomysł"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 12:35
W najbliższy czwartek pierwsze apteki rozpoczną testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Testy antygenowe mają być bezpłatne i będzie mógł je wykonać każdy zainteresowany bez jakiegokolwiek skierowania. – Testowanie na obecność koronawirusa jest szeroko propagowane w wielu krajach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Test na obecność SARS-CoV-2 można będzie zrobić w aptece
Test na obecność SARS-CoV-2 można będzie zrobić w apteceFoto: NICK OXFORD / Reuters / Forum
  • - Od 27 stycznia w aptekach uruchomione zostanie powszechne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski
  • Testy będą opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie będzie na nie wymagane skierowanie
  • Farmaceuci muszą przejść specjalne szkolenie, natomiast apteki muszą spełniać odpowiednie warunki, aby móc rozpocząć testowanie. Chodzi o bezpieczeństwo osób, które będą przebywać w aptekach

Farmaceuci przygotowują się do organizacji w swoich aptekach testowania na SARS-CoV-2, ale już wiadomo, że nie w każdej z nich można będzie wykonać taki test. Potwierdził to Adam Niedzielski. Jest to spowodowane m.in. warunkami lokalowymi.

- Na pewno nie są do tego przygotowane wszystkie apteki. Chodzi o warunki lokalowe, personel i szkolenia - przyznaje Katarzyna Kiernicka, kierowniczka jednej z lubelskich aptek.

Szybko i bezpiecznie

- To bardzo dobry pomysł - uważa jeden ze słuchaczy, któremu podoba się to, że testowanie w aptekach będzie bezpłatne, szybkie i nie trzeba będzie czekać na skierowanie od lekarza rodzinnego.

- Każdy pomysł, który zwiększa liczbę wykonanych testów, wydaje się lepszym rozwiązaniem niż to, żeby w ogóle nie robić testów - twierdzi kolejna osoba.

Niektórzy zastanawiają się jednak nad skutecznością testów. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy eksperta. - To testy, które są dopuszczone i mają certyfikaty. Nie obawiałbym się ich jakości, natomiast rzeczywiście mogą pojawiać się objawy fałszywie ujemne, ponieważ najwięcej zależy od sposobu pobrania materiału. Pamiętajmy o tym, że to nie może być jednorazowe maźnięcie gdzieś tam w przedsionku nosa, tylko powinien być pobrany materiał ewidentnie zawierający wydzielinę błon śluzowych - wyjaśnia prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Szkolenie i warunki lokalowe

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lubinie Tomasz Barszcz zwraca uwagę, że testowanie będzie odbywać się w aptekach, w których farmaceuci przejdą odpowiednie szkolenie.

- W weekend zostało już wskazane farmaceutom i wszystkie osoby chętne będą mogły zgłaszać się do udziału w szkoleniu online. Chodzi o to, aby poruszyć wszystkie elementy praktyczne związane z przeprowadzeniem takiego testu - mówi Tomasz Barszcz.

Tomasz Barszcz dodaje, że "bardzo dużo zależy od logistyki, czyli od tego, jak apteka w sensie personelu i pomieszczeń do tego przeznaczonych, będzie mogła zrealizować testowanie". - Okoliczności są bardzo ważkie. Chodzi o to, aby nie było ryzyka zakażenia się innych osób, które na co dzień albo pracują w aptekach, albo odwiedzają apteki - słyszymy.

Łukasz Pankowiec z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie zwraca uwagę, że punkty pobrań powinny być przede wszystkim pomieszczeniami wydzielonymi. - Należy stosować także wewnętrzne procedury zapewniające bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Najczęściej procedury te wskazują, aby w danym miejscu znajdował się punkt wodny oraz pojemnik na odpady. Pracownik punktu powinien posiadać do dyspozycji właściwe środki dezynfekcyjne, higieniczne oraz odzież ochronną - tłumaczy.

Odpowiedzialność po uzyskaniu wyniku dodatniego

Prof. Krzysztof Tomasiewicz przyznaje, że testowanie na SARS-CoV-2 jest szeroko propagowane w wielu krajach.

- To jest dobry pomysł pod warunkiem, że po pobraniu takiego testu i po uzyskaniu wyniku dodatniego, taka osoba będzie zarejestrowana w sanepidzie. Nie dążymy do tego, żeby wszyscy wykonywali testy PCR. Jeżeli test antygenowy jest dodatni, to jest dodatni. W tym momencie rozpoznajemy zakażenie i tyle - twierdzi.

Posłuchaj
04:10 Jedynka/Ekspres Jedynki - 25.01.2022 apteki Darmowe testy na SARS-CoV-2 w aptekach od czwartku (Jedynka/Ekspres Jedynki)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Tomasz Maczulski

Data emisji: 25.01.2022 

Godzina emisji: 15.43

DS

Czytaj także

Jerzy Kawalerowicz. "Kino traktował jak sztukę"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 17:55
Dokładnie 100 lat temu urodził się jeden z polskich gigantów kina, którego obrazy były pokazywane i nagradzane na światowych festiwalach. - Jerzy Kawalerowicz realizował filmy wysmakowane artystyczne. Do formy przywiązywał ogromną wagę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dziennikarka filmowa Joanna Sławińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Futbol amerykański... w Lublinie. Tytani Lublin rozwijają się prężnie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2022 17:33
Piłka nożna, skoki narciarskie, siatkówka, żużel... To zdecydowanie najpopularniejsze sporty w Polsce. Futbol amerykański dołączył do tej listy stosunkowo niedawno, ale są miejsca w naszym kraju, gdzie z roku na rok rośnie w siłę. Idealnym przykładem jest drużyna Tytani Lublin.
rozwiń zwiń