Plebiscyt Lokomotywa. "Mamy coraz więcej wagonów z dobrymi książkami"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 17:08
W Plebiscycie Lokomotywa, który od kilku lat organizuje grupa blogerów piszących o książkach dla niedorosłych, nagradzane są najlepsze książki dla dzieci i młodzieży. Co roku blogerzy nominują 60 tytułów w kilku kategoriach, natomiast internauci wybierają najlepsze z najlepszych. Skąd wzięła się nazwa tego niezwykłego plebiscytu?
Lokomotywa przed Manufakturą w Łodzi
Lokomotywa przed Manufakturą w ŁodziFoto: MARIAN ZUBRZYCKI / Forum
  • Blogerki Agnieszka Dobrowolska i Alicja Szyguła podkreślają, że celem Plebiscytu Lokomotywa nie jest rywalizacja, ale tworzenie bazy najlepszych książek dla niedorosłych
  • - Ten rok przyniósł bardzo dużo dobrych książek, tak jak poprzednie lata. Mamy więc coraz większą lokomotywową bibliotekę i coraz więcej wagonów z dobrymi książkami - twierdzą blogerki
  • Wyniki tegorocznego głosowania można odnaleźć na stronie Plebiscytu Lokomotywa

Nazwa plebiscytu wywodzi się od wiersza pewnego bardzo znanego autora. - Chodzi po prostu o taką nazwę, która kojarzy się jednoznacznie z literaturą dziecięcą. "Lokomotywa" Tuwima to jest wiersz, który znają chyba wszyscy w Polsce - mówi Agnieszka Dobrowolska.

- "Lokomotywa" obrazuje taki nasz dynamizm, jak również pęd do dobrej książki. Kategorie, które wymyśliłyśmy, łatwo dają się zobrazować jako wagony lokomotywy, wiozące czytelnikom dobre książki. My jesteśmy maszynistami i obsługą pociągu - dodaje Alicja Szyguła.

Sześć kategorii w plebiscycie

Blogerki zwracają uwagę, że plebiscyt podzielony jest na sześć kategorii, z czego trzy nie występują w żadnym innym konkursie literackim dla dzieci i młodzieży.

- Jest kategoria FAKT, w której dostrzegamy książki non-fiction i książki popularnonaukowe. Drugą kategorią jest kategoria PRZEKŁAD, chcemy w niej docenić pracę tłumaczy. Wreszcie mamy też kategorię OD A DO Z, w której oceniamy książkę jako całość i doceniamy takie książki, w których wszystko jest na najwyższym poziomie: tekst, ilustracje, to, jak książka została pomyślana i wydana - opisuje Agnieszka Dobrowolska.

Alicja Szyguła zauważa, że blogerzy mają kontakt z książkami na różnych polach. - Przygotowujemy je w wydawnictwach, przekazujemy do rąk w bibliotekach albo zwyczajnie własnym dzieciom i młodym ludziom, którzy są dookoła nas - słyszymy.

Coraz większa lokomotywowa biblioteka

- Nasz pomysł na ten konkurs jest taki, że chcemy tworzyć bazę najlepszych publikacji dla czytelników niedorosłych, które ukazały się w ostatnim roku. Przez to, że nas jest większa grupa, mamy różne zainteresowania, dzieci w różnym wieku i różne gusty, to nurkujemy w ten ocean książek, które ukazują się w danym roku. Oglądamy je przez cały rok, żeby następnie wybrać najlepsze z najlepszych - wyjaśnia nam Agnieszka Dobrowolska.

Zdaniem Alicji Szyguły jest to także baza dla nauczycieli i bibliotekarzy. - Również ten rok przyniósł bardzo dużo dobrych książek, tak jak poprzednie lata. Mamy więc coraz większą lokomotywową bibliotekę i coraz więcej wagonów z dobrymi książkami - dodaje.

Posłuchaj
03:51 Jedynka/Ekspres Jedynki - 7.02.2022 lokomotywa Plebiscyt Lokomotywa. "Mamy coraz więcej wagonów z dobrymi książkami" (Ekspres Jedynki)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki 

Prowadził: Patryk Michalski

Materiał: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 7.02.2022 

Godzina emisji: 15.35

DS

Czytaj także

"Nie dla siebie, dla Pacjentów prosimy". Trwa zbiórka rzeczy dla chorych

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 09:30
Zakaz odwiedzin w szpitalach to poważny problem, zwłaszcza dla pacjentów, którzy spędzają tam wiele tygodni. Część z nich w samotności umiera. Wojewódzki Szpital im. Św. Ojca Pio w Przemyślu po raz drugi organizuje więc akcję „Nie dla siebie, dla Pacjentów prosimy”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mobilny urzędnik". Pomoc w dotarciu do osób niepełnosprawnych

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2022 16:50
1 lutego 2022 r. łódzki magistrat uruchomił nową usługę – mobilnego urzędnika. Skierowana jest ona do seniorów osób z niepełnosprawnością i problemami z poruszaniem się, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do urzędu. Kto odwiedzi zainteresowanych? 
rozwiń zwiń