Poczuć się jak w domu. W Lesznie powstaje ukraińska biblioteka

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 09:12
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polacy otwierają przed uchodźcami swoje serca. Pomagamy materialnie, organizacyjnie i duchowo. By mieszkającym w Lesznie Ukraińcom ułatwić dostęp do kultury, organizowana jest biblioteka. Do tej pory w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka znalazło się pięćset książek w języku ukraińskim.
W Lesznie powstaje ukraińska biblioteka
W Lesznie powstaje ukraińska bibliotekaFoto: Shutterstock.com/Stokkete

Demokryt, grecki myśliciel i podróżnik, mawiał, że "Książki są lekarstwem dla umysłu", zaś Mieczysław Kotarbiński, polski malarz i grafik, dodawał, że: "Ludzkość wymyśliła dwie doniosłe rzeczy na świecie. Najmądrzejszą rzecz - książkę i najgłupszą - wojnę!". W obliczu sytuacji na Ukrainie słowa te nabierają nowego znaczenia.

Książka. Lekarstwo dla umysłu i duszy

Jednym z miast, w których pomyślano o duchowych potrzebach Ukraińców, jest Leszno. Za kilka dni swoją działalność rozpocznie tam ukraińska biblioteka. Miejska Biblioteka im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie powiększyła już swoje zbiory o kilkaset tytułów prosto ze Lwowa. - Myślę, że to jest potrzebne. Żeby dzieciom było lepiej, żeby łatwiej było poczuć się tutaj jak w domu - mówi jedna z Ukrainek, w rozmowie z Jackiem Marciniakiem.

To właśnie literatura dziecięca stanowi dużą część z pięciuset zakupionych przez Miejską Bibliotekę Publiczną pozycji. - Naszym założeniem było, aby pozyskać książki dla dzieci i młodzieży, ale przy okazji mamy też tytuły dla dorosłych - słyszymy. Dorośli, poza literaturą ściśle ukraińską, znajdą tu również powieści autorstwa pisarzy z innych stron świata, m.in. Ernesta Hemingwaya. Jak się okazuje, sygnały o zainteresowaniu książkami w języku ukraińskim pojawiały się od dłuższego czasu.

YouTube/Miejska Biblioteka Publiczna Leszno

Tu będzie bić serce ukraińskiej kultury

Dyrektor placówki, Andrzej Kuźmiński, podkreśla, że na długo przed wybuchem wojny wiele osób z Ukrainy uczestniczyło w lokalnych obchodach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. - Już wtedy postanowiliśmy, że zbierzemy książki. Nie było to łatwe, koszt był spory. Teraz się udało, dzięki współpracy z miastem - mówi gość "Ekspresu Jedynki". Sprowadzone ze Lwowa tytuły dadzą początek bibliotece ukraińskiej. W planach jest zatrudnienie osoby z Ukrainy, która zna jednocześnie język polski. W ten sposób łatwiejsze stanie się katalogowanie zbiorów. Sama biblioteka ma być również centrum kultury ukraińskiej. - Chcemy, by były tu organizowane różne przedsięwzięcia i spotkania - podsumowuje Andrzej Kuźmiński.


Posłuchaj
03:49 PR1_AAC 2022_04_26-15-23-34.mp3 W Lesznie powstaje ukraińska biblioteka (Ekspres Jedynki/Jedynka)

 

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadzi: Karolina Rożej

Data emisji: 26.04.2002

Godzina emisji: 15.23

mg

Czytaj także

Prof. Rafał Wiśniewski: dzięki czytelnictwu się rozwijamy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 09:46
- Książka nadaje nam sens, potrafi skompensować różnego rodzaju napięcia, które się pojawiają, daje otuchę i nadzieję, jest w kategoriach poznawczych dla nas budująca. Dzięki czytelnictwu rozwijamy się - podkreślił na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski.
rozwiń zwiń