"Ranne ptaki są nieufne". Od studyjnej podróży po Polsce do wystawy

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 12:57
- Tytuł wystawy pochodzi z jednego z ostatnich tekstów w naszej książce. Dotyczy rehabilitacji bielika. Ten ranny ptak stał się dla nas symbolem tego, co się w polskiej historii wydarzało przez dziesięciolecia czy wręcz setki lat; symbolem naszego społeczeństwa, które jednak cały czas w jakimś procesie rehabilitacji także jest - mówiła w radiowej Jedynce Dyba Lach, współautorka wystawy "Ranne ptaki są nieufne" w gdańskim Ratuszu Staromiejskim.
Plakat wystawy Ranne ptaki są nieufne. Tytułowym ptakiem jest odratowany orzeł bielik uwieczniony na fotografii podczas studyjnej podróży po Polsce duetu Dyba-Lach
Plakat wystawy "Ranne ptaki są nieufne". Tytułowym ptakiem jest odratowany orzeł bielik uwieczniony na fotografii podczas studyjnej podróży po Polsce duetu Dyba-LachFoto: materiały pras.

W poszukiwaniu sedna polskości

Adam i Dyba Lachowie przez trzy i pół roku przeprowadzali wywiady z Polakami na temat ich poczucia tożsamości narodowej i lokalnej, przywiązania do znaków i symboli narodowych. Jako dokumentacja reporterska tych wywiadów, przeprowadzonych głównie poza wielkimi ośrodkami miejskimi, powstały fotografie.

- Jest to szereg obrazów, które charakteryzują Polskę, i wywiadów z naszymi bohaterami, których pytaliśmy o to, co jest dla nich ważne, czym jest tożsamość, czym jest polskość i Polska. Wcześniej przeprowadziliśmy jakiś rodzaj researchu, wypisując sobie i analizując w polskiej kulturze i sztuce ostatnich kilkuset lat takie zagadnienia, które wydają się nam kluczowe, gdy mówimy o polskości. Czyli nasze narodowe mity i symbole, motywy, które pojawiają się w naszej literaturze - tłumaczyła Dyba Lach.

Album i wystawa - dwa elementy całości

Najpierw powstała publikacja - album "Re wizje", a potem wystawa fotografii "Ranne ptaki są nieufne", którą obecnie pokazuje Nadbałtyckie Centrum Kultury w gdańskim Ratuszu Staromiejskim.

- Cały czas różnice pozaborowych obszarów są bardzo widoczne. Gdy przejeżdża się przez Polskę od wschodu na zachód, to się rzuca w oczy - układ wsi, podział pól, gospodarstwa, elementy architektury w miastach i miasteczkach. To się również przejawia w zachowaniach ludzi - podkreślała Dyba Lach.


Posłuchaj
02:32 Ekspres Jedynki 9.05.2022 ranne ptaki.mp3 Wystawa "Ranne ptaki są nieufne" w Gdańsku (Ekspres Jedynki) 

Wystawę "Ranne ptaki są nieufne" można oglądać w Gdańsku do 5 czerwca. Wstęp wolny.

***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Przygotował: Michał Montowski

Data emisji: 9.05.2002

Godzina emisji: 15.46

pg

Czytaj także

Dzieła Józefa Czapskiego w Kordegardzie. Dyrektor NCK: był mistrzem pędzla

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 08:30
Znakomite obrazy i rysunki Józefa Czapskiego ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów można oglądać na nowej wystawie w warszawskiej Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury. - Z 36 obiektów 20 nigdy publicznie nie było prezentowanych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa Marca Chagalla na 160. lecie Muzeum Narodowego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 13:00
Dzieła Marca Chagalla można podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie na specjalnej wystawie zorganizowanej w ramach obchodów 160-lecia istnienia tej placówki. Odwiedzający zobaczyć mogą aż szesnaście prac malarza. Dwie z nich Muzeum już wcześniej posiadało w swoich zbiorach, natomiast czternaście pozostałych zakupiono na aukcji w Szwajcarii. To obecnie największa w Polsce kolekcja grafik artysty.
rozwiń zwiń