"Spoza granic mowy". Kolejna wystawa z okazji 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 12:32
Obchodom 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych towarzyszy cykl wystaw #SEKWENCJE. W warszawskim kompleksie Centrum Giełdowe otwarto właśnie wystawę #SEKWENCJE 2, dzięki której możemy się przekonać, w jaki sposób świat sztuki łączy się ze światem finansów. 
Centrum Giełdowe w Warszawie, siedziba Giełdy Papierów Wartościowych
Centrum Giełdowe w Warszawie, siedziba Giełdy Papierów WartościowychFoto: Shutterstock/ piotrbb

Druga ekspozycja z cyklu zatytułowana jest "Spoza granic mowy". Można na niej oglądać prace dwóch artystek z kolekcji Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej i Biura Wystaw w Warszawie. Efekt wizualnego zbliżenia tych dwóch rodzajów twórczości jest niezwykle interesujący. Dwie z pozoru różne artystki mogą opowiadać różnymi środkami w podobny sposób o tych samych sprawach. Mogą też próbować wyrazić to, co trudno opisać słowami. 

– To połączenie jest nieoczywiste. To autorki z zupełnie różnych pokoleń – mówi kuratorka wystawy Sylwia Szymaniak. – Używają innego języka. Monika Drożyńska zajmuje się haftem. Erna Rosenstein bardziej abstrakcyjnym malarstwem, rysunkiem. Obydwie poprzez swoją sztukę wyrażają swoją emocję, przeżycia. Korzystają z tego, co daje im nieoczywistość języka – mówi gość radiowej Jedynki.

Erna Rosenstein i Monika Drożyńska

Działalność Erny Rosenstein jest silnie związana z jej biografią, z traumatycznymi przeżyciami w czasie II wojny światowej. Była Żydówką, ukrywała się pod różnymi nazwiskami, jej rodzice zostali brutalnie zamordowani na jej oczach. Ten czas widać w jej twórczości. Nie odnosi się do wspomnień bezpośrednio, posługuje się językiem abstrakcji.  

Monika Drożyńska jako środka swojej wypowiedzi artystycznej używa haftu. Jest to sztuka zdobnicza użyta przez nią do wyrażenia często krytycznych treści dotyczących kwestii politycznych czy społecznych. Jest to swego rodzaju "hafciarski aktywizm". Wystawa będzie czynna do 22 maja 2022. 

Program 1 Polskiego Radia jest patronem wystawy.  


Posłuchaj
03:03 _PR1_AAC 2022_05_11-15-36-04-sekwencje2.mp3 O wystawie z cyklu #SEKWENCJE 2 w Centrum Giełdowym w Warszawie mówi kuratorka wystawy Sylwia Szymaniak (Ekspres Jedynki)

Czytaj także: 


***

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Przygotowała: Joanna Sławińska

Data emisji: 11.05.2002

Godzina emisji: 15:36

djr

Czytaj także

"Jacek Malczewski romantyczny" - wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 10:45
Na pamiątkę dwusetnej rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - dzieła uznawanego za manifest polskiego romantyzmu - rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wyjątkową wystawę poświęconą romantyzmowi w twórczości Jacka Malczewskiego. Będzie ją można oglądać od piątku, 18 lutego. Wydarzenie swoim patronatem objęło Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku" - nowa wystawa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2022 07:44
Wystawa "Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku" prezentuje związki królewskiej rodziny Sobieskich ze Śląskiem. A te wynikają z obecności synów króla Jana III Sobieskiego na tych terenach.
rozwiń zwiń