Rosną szanse na skuteczną walkę z rakiem mózgu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 22:06
- Dotarcie do wiedzy na temat nowotworów mózgu jest fascynujące i skomplikowane, ale przede wszystkim kosztowne. Wykrywamy rzeczy niesamowite, ale czasami widzimy zmiany, które najprawdopodobniej są siłą sprawczą - mówi prof. Bożena Kamińska.
Audio
  • Jakie są na nadzieje na skuteczną walkę z nowotworem mózgu? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Polscy badacze mają duże osiągnięcia w badaniu genetycznych i epigenetycznych uwarunkowań nowotworów mózgu
Polscy badacze mają duże osiągnięcia w badaniu genetycznych i epigenetycznych uwarunkowań nowotworów mózguFoto: Glow Images/ East News

W poniedziałek rozpoczęła się międzynarodowa konferencja "Nowotwory mózgu – od biologii do terapii". Jej głównym celem, jak podkreśla organizatorka wydarzenia, jest zaproszenie do Warszawy najwybitniejszych specjalistów, którzy zajmują się diagnostyką, rozpoznawaniem i terapią guzów mózgu. - Jest to jedna z najlepszych konferencji w Europie i tym razem zależało mi na tym, by zaprosić najlepszych naukowców w tej dziedzinie, którzy podzieliliby się swoim doświadczeniem i nowymi odkryciami - opowiada profesor Bożena Kamińska.

W programie mówiliśmy o tym, jakie są nowoczesne metody leczenia glejaków i jaki standard należy przyjąć, by zapewnić pacjentom najlepszą terapię. Wyjaśniliśmy również czym są guzy mózgu i jakie są koncepcje odnośnie do ich powstawania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w magazynie "Eureka - kultura i nauka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Bożena Kamińska (kierownik Pracowni Neurobiologii Molekularnej Instytutu Biologii Doświadczalnej imienia Marcelego Nenckiego)

Data emisji: 27.06.2016

Godzina emisji: 20.15

sm/gs

Czytaj także

Znajomość natury molekularnej wyjdzie ci na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 12:07
- Komórkowy element struktury człowieka jest dziś niezwykle istotny dla zrozumienia wielu procesów, które zachodzą w organizmie - mówi prof. Mariusz Bidziński ze Szpitala Praskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Richard Frąckowiak: musimy zrozumieć ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 15:07
- Bez wiedzy, jak normalny mózg pracuje, nie wiemy, co się dzieje, jak mózg jest chory - wskazał dyrektor unijnego projektu Human Brain Project.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanocząstki niosą nadzieję na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 22:38
- Mamy nadzieję, że nasze badania nanocząsek znajdą zastosowanie kliniczne m.in. w leczeniu komórek nowotworowych - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Sawosz-Chwalibóg.
rozwiń zwiń