X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Procesy poznańskie i bestialskie przesłuchania

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 22:48
Do pierwszych zatrzymań protestujących w Czerwcu 1956 roku dochodziło tuż po protestach. Wiele osób było bestialsko traktowanych i mocno bitych w czasie przesłuchań. Zatrzymywano nie tylko robotników, ale również młodzież, co do której były podejrzenia, że brała udział w protestach.
Audio
  • Procesy poznańskie i bestialskie przesłuchania ofiar (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Na ulicach Poznania manifestują tłumy, czerwiec 1956 r.
Na ulicach Poznania manifestują tłumy, czerwiec 1956 r.Foto: PAP/CAF

 - Z zeznań osób, przetrzymywanych na Ławicy wynika, że stosowano wobec nich zastraszanie psychiczne i znęcano się fizycznie. Wspominano już wówczas, że zapadły wyroki śmierci wobec nich i czekają na egzekucje - opowiada Kinga Przyborowska. Finalnie odbyły się 3 procesy w których sądzono 22 mężczyzn. - Adwokaci, który zdecydowali się bronić uczestników Poznańskiego Czerwca robili to bezpłatnie lub za niską opłatą. W przeciwieństwie do prokuratury mieli tylko 7 dni na przygotowanie się do obrony - przypomina rozmówca Katarzyny Jankowskiej. 

Czerwiec '56 - zobacz serwis specjalny >>>

W audycji wyjaśniliśmy, jaki był klucz, zgodnie z którym zatrzymywano wówczas ludzi i jaki był przebieg procesów. Mówiliśmy również o tym jaką rolę odegrali adwokaci, którzy zdecydowali się bronić ofiar Czerwca 1956 roku i z jakimi konsekwencjami wiązała się ich postawa. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Kinga Przyborowska (historyk, autorka książki "Poznańskie procesy 1956: Proces trzech")

Data emisji: 28.06.2016

Godzina emisji: 19.39

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: Czerwiec ’56 miał charakter powstania

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 09:10
Do tłumienia robotniczego zrywu władze przeznaczyły 10 tysięcy żołnierzy, 350 czołgów, ponad 100 innych pojazdów. Dla porównania w walkach o Poznań w 1945 roku wykorzystano 200 czołgów – opowiadał w Jedynce historyk IPN Rafał Reczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Piotr Grzelczak: pamięć o Poznańskim Czerwcu podważała władzę PZPR

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 13:50
Komuniści aż do 1980 roku cenzurowali dyskusję o Poznańskim Czerwcu 1956. Później przyszedł przełom. Jak do tego doszło wyjaśniał w audycji "W samo południe" dr Piotr Grzelczak, sekretarz redakcji "Kroniki miasta Poznania".
rozwiń zwiń