X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Harda i ostra królowa Świętosława rodem z Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 22:57
- Drugi człon imienia Świętosława w języku szwedzkim oznacza dumna i mocna, ostra w słowach. Zgodnie z sagami skandynawskimi, gdy owdowiała spaliła dwóch ze swoich zalotników - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Harda".
Audio
  • Jaka była Świętosława? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
O Świętosławie, zwanej w Szwecji Sigrydą bądź Storradą, wiemy  niewiele. Storrada oznacza dumna i tak też opisuje ją w swojej powieści Władysław Jan Grabski, jako dumną, stanowczą i bardzo silną kobietę, która potrafi poświęcić siebie, aby lepiej wiodło się ludowi
O Świętosławie, zwanej w Szwecji Sigrydą bądź Storradą, wiemy niewiele. Storrada oznacza dumna i tak też opisuje ją w swojej powieści Władysław Jan Grabski, jako dumną, stanowczą i bardzo silną kobietę, która potrafi poświęcić siebie, aby lepiej wiodło się ludowiFoto: fragment ryciny autorstwa Jana Matejki

Elżbieta Cherezińska chętnie na bohaterki swoich książek wybiera silne i zdecydowane kobiety. W najnowszej powieści "Harda" została nią Świętosława - córka Mieszka I, która była królową Danii, Szwecji i Norwegii. - Pisanie jak kiedyś, że kobieta jest tylko paprotką i eleganckim dodatkiem do swego wybitnego męża wydaje się z dzisiejszego punktu widzenia już niemożliwe. Wyjątkowych pań w historii było wiele, tylko oczywiście one zwykle były przemilczane, bo poznawaliśmy je jako żony władców lub matki następców tronu, a tymczasem największą władzę mogły sprawować, kiedy stawały się wdowami - opowiada pisarka.

Co odróżnia królową Anglii Elżbietę I ze Świętosławą? Jaki jest cel pisarki Elżbiety Cherezińskiej? Co o córce Mieszka mówią legendy i sagi? O tym m.in. w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Elżbieta Cherezińska (autorka historycznych bestsellerów)

Data emisji: 29.06.2016

Godzina emisji: 20.34

sm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszko I. Dlaczego to od niego zaczęło się państwo polskie?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 17:16
Można przyjąć, że pisana historia Polski zaczyna się w 965 r. od spotkania Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą i chrztu piastowskiego księcia rok później.
rozwiń zwiń