Harda i ostra królowa Świętosława rodem z Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 22:57
- Drugi człon imienia Świętosława w języku szwedzkim oznacza dumna i mocna, ostra w słowach. Zgodnie z sagami skandynawskimi, gdy owdowiała spaliła dwóch ze swoich zalotników - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Harda".
Audio
  • Jaka była Świętosława? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
O Świętosławie, zwanej w Szwecji Sigrydą bądź Storradą, wiemy  niewiele. Storrada oznacza dumna i tak też opisuje ją w swojej powieści Władysław Jan Grabski, jako dumną, stanowczą i bardzo silną kobietę, która potrafi poświęcić siebie, aby lepiej wiodło się ludowi
O Świętosławie, zwanej w Szwecji Sigrydą bądź Storradą, wiemy niewiele. Storrada oznacza dumna i tak też opisuje ją w swojej powieści Władysław Jan Grabski, jako dumną, stanowczą i bardzo silną kobietę, która potrafi poświęcić siebie, aby lepiej wiodło się ludowiFoto: fragment ryciny autorstwa Jana Matejki

Elżbieta Cherezińska chętnie na bohaterki swoich książek wybiera silne i zdecydowane kobiety. W najnowszej powieści "Harda" została nią Świętosława - córka Mieszka I, która była królową Danii, Szwecji i Norwegii. - Pisanie jak kiedyś, że kobieta jest tylko paprotką i eleganckim dodatkiem do swego wybitnego męża wydaje się z dzisiejszego punktu widzenia już niemożliwe. Wyjątkowych pań w historii było wiele, tylko oczywiście one zwykle były przemilczane, bo poznawaliśmy je jako żony władców lub matki następców tronu, a tymczasem największą władzę mogły sprawować, kiedy stawały się wdowami - opowiada pisarka.

Co odróżnia królową Anglii Elżbietę I ze Świętosławą? Jaki jest cel pisarki Elżbiety Cherezińskiej? Co o córce Mieszka mówią legendy i sagi? O tym m.in. w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Elżbieta Cherezińska (autorka historycznych bestsellerów)

Data emisji: 29.06.2016

Godzina emisji: 20.34

sm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mieszko I. Dlaczego to od niego zaczęło się państwo polskie?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 17:16
Można przyjąć, że pisana historia Polski zaczyna się w 965 r. od spotkania Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą i chrztu piastowskiego księcia rok później.
rozwiń zwiń