Poczuć kulturę żydowską na własnej skórze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 01:19
- Chcemy, żeby każdy, kto przyjdzie miał możliwość wzięcia sprawy w swoje ręce i zrobienia czegoś. By poczuł własnymi zmysłami czym jest kultura żydowska, co ze sobą niesie i jaka jest różnorodna - opowiada Robert Gądek o Festiwalu Kultury Żydowskiej.
Audio
  • 26. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie od środka (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Roztańczona publiczność. podczas koncertu Szalom na Szerokiej, zamykającego Festiwal Kultury Żydowskiej w 2013 roku
Roztańczona publiczność. podczas koncertu "Szalom na Szerokiej", zamykającego Festiwal Kultury Żydowskiej w 2013 rokuFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Krakowski Kazimierz na ponad tydzień stał się światową stolicą kultury żydowskiej, w związku z odbywającym się tam po raz 26. festiwalem. Głównymi hasłami tegorocznej edycji jest diaspora i szabat. W czasie festiwalu odbędzie się ok. 300 wydarzeń, w tym koncertów, wystaw, projekcji filmowych i warsztatów. - Staramy się poruszać tematy z różnych zakresów: kulturowych, społecznych i politycznych, aby dać przede wszystkim naszym gościom możliwość bardzo różnorodnego przeżycia kultury żydowskiej, bo to jest tak naprawdę idea festiwalu - opowiada Robert Gądek.

Jak wyglądają żydowskie zaślubiny oraz wesele? Ile z programu festiwalowego stanowią warsztaty? O tym również w nagraniu rozmowy.

***

Przygotował: Paweł Pawlica

Gość: Robert Gądek (Festiwal Kultury Żydowskiej)

Data emisji: 1.07.2016

Godzina emisji: 20.27

Materiał wyemitowano w audycji: Eureka – kultura i nauka

sm/tj

Czytaj także

Pisarka, która jechała z Cohenem na białym koniu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2015 05:02
Myriam Anissimov Wilgowicz zawsze ciągnęło do ważnych postaci. - Patrick Modiano był pierwszą osobą z branży literackiej, której pokazałam swoje wprawki literackie - wspomina pisarka jidysz, która gości na Festiwalu Warszawa Singera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michael Crummey: pisząc, staram się zrozumieć samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 18:17
- Nowa Fundlandia to miejsce, które mnie stworzyło. Pisząc o niej, staram się zrozumieć samego siebie - podkreśla powieściopisarz, przyznając, że jego rodzinna wyspa jest miejscem, o którego istnieniu wie niewiele osób na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harda i ostra królowa Świętosława rodem z Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 22:57
- Drugi człon imienia Świętosława w języku szwedzkim oznacza dumna i mocna, ostra w słowach. Zgodnie z sagami skandynawskimi, gdy owdowiała spaliła dwóch ze swoich zalotników - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Harda".
rozwiń zwiń