X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wystawa "Maria Mater Misericordiae", czyli dotknąć Piety

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 12:57
- Dzięki temu, że jest ona eksponowana bardzo blisko widza, każdy może podejść i poznać jej szczegóły. To zmienia całkowicie sposób odbioru dzieła Michała Anioła - mówił w Jedynce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Audio
  • Prof. Andrzej Betlej i prof. Piotr Kraśny o wystawie "Maria Mater Misericordiae" (Jedynka/Eureka - kultura i nauka)
Piet  rzeźba Michała Anioła powstała w latach 14981500 i znajdująca się w Bazylice Św. Piotra w Rzymie
Pietà – rzeźba Michała Anioła powstała w latach 1498–1500 i znajdująca się w Bazylice Św. Piotra w RzymieFoto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Arcydzieła sztuki tworzone od roku 1100 po wiek XVIII przez takich mistrzów jak: Giotto di Bondone, Paolo Veneziano, Donatello, Hans Memling, Albrecht Dürer, Francisco Zurbarán czy Peter Paul Rubens znalazły się na ekspozycji "Maria Mater Misericordiae" zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Ta jedyna oficjalna wystawa towarzysząca Światowym Dniom Młodzieży. - Począwszy od ŚDM w Denver, temu wydarzeniu zawsze towarzyszą wystawy sztuki, i za każdym razem inne. Nasza wystawa, z okazji trwającego Roku Miłosierdzia, uzyskała tytuł "Maria Mater Misericordiae" - powiedział Andrzej Betlej.

Ekspozycja składa się z dzieł specjalnie przywiezionych na te okazję. Jest ich w sumie 94 i pochodzą z 62 instytucji, nie tylko muzeów, ale też kościołów, klasztorów i kolekcji prywatnych. - Wiele z nich po raz pierwszy opuściło miejsce swojego przechowywania, a część z nich jest pokazywana szerokiej publiczności po raz pierwszy - podkreślał dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Oprócz oryginałów na wystawie można też obejrzeć kopie, w tym Pietę Michała Anioła. - Oryginalnego dzieła Michała Anioła niestety nie da się wypożyczyć. Natomiast kopia jest bardzo wiernym jego powtórzeniem. Została wykonana w latach 60. XX wieku. W oparciu o nią w latach 70. XX wykonywano restaurację oryginalnej Piety uszkodzonej przez szaleńca - tłumaczył Betlej.

Wystawa "Maria Mater Misericordiae" potrwa do 9 października. Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie mówił także jakie wydarzenia będą jej towarzyszyć, a kurator wystawy prof. Piotr Kraśny wyjaśnił, jak została ona skomponowana. 

***

Tytuł audycji: Eureka - kultura i nauka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Andrzej Betlej (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), prof. Piotr Kraśny (kurator wystawy "Maria Mater Misericordiae")

Data emisji: 8.07.2016

Godzina emisji: 20.17

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. "Nie bójmy się pojechać do Krakowa"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 08:31
- Odpowiedzialni za Światowe Dni Młodzieży robią wszystko, abyśmy czuli się bezpieczni. Spotkajmy się z papieżem Franciszkiem, to będzie piękne doświadczenie wiary - zaapelował w "Sygnałach dnia" rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Celestino Migliore: dane było mi podziwiać pasję Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 07:40
- Tę pasję widać w dynamizmie społecznym, ekonomicznym i kulturalnym – mówił w "Sygnałach dnia" nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore.
rozwiń zwiń