Nowa technologia wczesnego wykrywania raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 01:44
- Termografia kontaktowa to metoda uzupełniająca i w zamierzeniu ma nakłonić kobiety do tego, by regularnie badały swoje piersi. Można to nazwać systemem wczesnego ostrzegania - opowiada dr inż. Marcin Trzyna.
Audio
  • Termografia kontaktowa pozwala wykryć raka piersi już na wczesnym etapie jego rozwoju (Wieczór Odkrywców/ Jedynka)
Polscy naukowcy i inżynierowie technologię, która pozwala wykryć raka piersi już na wczesnym etapie jego rozwoju. Podstawą ich metody jest wykorzystanie efektu dermotermicznego, polegającego na obrazowaniu rejestrowanych na powierzchni skóry wewnątrznarządowych procesów termicznych
Polscy naukowcy i inżynierowie technologię, która pozwala wykryć raka piersi już na wczesnym etapie jego rozwoju. Podstawą ich metody jest wykorzystanie efektu dermotermicznego, polegającego na obrazowaniu rejestrowanych na powierzchni skóry wewnątrznarządowych procesów termicznychFoto: Glow Images/ East News

Braster SA Braster SA

Termografia kontaktowa pozwala na wykrywanie raka piersi na wczesnym etapie jego rozwoju. Sama technologia, będąca procesem obrazowania termicznego, nie jest nową metodą, jednak w odróżnieniu od termografii zdalnej, kontaktowa polega na uzyskiwaniu obrazu cieplnego poprzez kontakt z daną powierzchnią. - Z fizycznego punktu widzenia jest to zupełnie inny proces, ponieważ zasadą działania jest przewodność cieplna, która głównie powoduje powstanie obrazu cieplnego na folii - opowiada dr inż. Marcin Trzyna.

Jakie innowacje wprowadzono w tej technice? Czy urządzenie przygotowane przez firmę BRASTER SA będzie umożliwiało badania różnych rozmiarów piersi? Jak będzie przebiegało badanie? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr inż. Marcin Trzyna (kierownik działu badań i rozwoju firmy BRASTER SA), prof. Tadeusz Pieńkowski (Prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, onkolog)

Data emisji: 11.07.2016

Godzina emisji: 19.43

sm/pg

Czytaj także

Największy dramat Polski w walce z rakiem piersi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 04:02
Choć w Polsce na raka piersi choruje 3-4 razy mniej kobiet niż w Wielkiej Brytanii czy Szwecji, to prawdopodobieństwo wyleczenia mniejsze jest u nas. - To nasz największy dramat - komentuje prof. Tadeusz Pieńkowskiprof. Tadeusz Pieńkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanocząstki niosą nadzieję na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 22:38
- Mamy nadzieję, że nasze badania nanocząsek znajdą zastosowanie kliniczne m.in. w leczeniu komórek nowotworowych - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Sawosz-Chwalibóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosną szanse na skuteczną walkę z rakiem mózgu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 22:06
- Dotarcie do wiedzy na temat nowotworów mózgu jest fascynujące i skomplikowane, ale przede wszystkim kosztowne. Wykrywamy rzeczy niesamowite, ale czasami widzimy zmiany, które najprawdopodobniej są siłą sprawczą - mówi prof. Bożena Kamińska.
rozwiń zwiń