Proste badanie, które może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:37
Badanie kostka-ramię w wielu przypadkach może uratować życie. - Jest to typ badania, którego nie musi przeprowadzać lekarz. To może zrobić każdy z nas - mówi chirurg naczyniowy, prof. dr hab. med. Waldemar Kostewicz.
Audio
  • Kostka-ramię - ważne badanie, które może uratować życie (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
.
.Foto: Glow Images/East News

W Polsce stosunkowo rzadko wykonywane jest badanie kostka-ramię, umożliwiające uniknięcie udaru, niedokrwienia tętnic czy amputacji. Polega ono na trzyminutowym pomiarze ciśnienia we wszystkich kończynach i powinno być wykonywane rutynowo w czasie okresowych badań ogólnych. - To niesamowicie ważne, bo to badanie może zrobić każdy, kto wie w jaki sposób je przeprowadzić. Dzięki temu można rozpoznać na przykład u siebie na pierwszym etapie jakiś rodzaj patologii naczyniowej - opowiada chirurg.

W programie mówiliśmy o tym, jak można przeprowadzić badanie i jakie choroby można dzięki niemu wykryć. Jakie są pierwsze symptomy, które powinny obudzić naszą czujność? W jaki sposób można leczyć z tego typu przypadłości? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. med. Waldemar Kostewicz (chirurg naczyniowy z II Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego i prezes Polskiego Towarzystwa Angiologicznego)

Data emisji: 14.06.2016

Godzina emisji: 20.20

sm/ab

 

 

Czytaj także

Głuchota? Polacy dokonują niemożliwego w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 22:30
- Częściowa głuchota jest dla lekarza znacznie większym wyzwaniem niż całkowita, bo jeśli pacjent w ogóle nie słyszy, to w jakimkolwiek zakresie mu pomożemy - mówi laryngolog prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biologiczne pociski do walki z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 23:00
- Od chwili odkrycia przeciwciał 125 lat temu wiedziano, że jest to potencjalne rozwiązanie problemu chorób nowotworowych i zakaźnych. Nazwano je nawet "magic bullet", czyli magiczną bronią - mówi onkolog, prof. Jan Walewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa technologia wczesnego wykrywania raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 01:44
- Termografia kontaktowa to metoda uzupełniająca i w zamierzeniu ma nakłonić kobiety do tego, by regularnie badały swoje piersi. Można to nazwać systemem wczesnego ostrzegania - opowiada dr inż. Marcin Trzyna.
rozwiń zwiń