Rybka akwariowa pomaga odkryć skuteczniejsze leki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:42
- W ciągu trzech i pół roku osiągniemy interesujące wyniki, które mogą stać się podstawą uzyskania nowych leków m.in. na chorobę Parkinsona - podkreśla prof. Leszek Kuźnicki.
Audio
  • Rybka akwariowa, która pomaga w walce z rakiem (Eureka - nauka i kultura/ Jedynka)
Danio pręgowany
Danio pręgowanyFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

W 70 procentach genom człowieka jest kopią genomu rybki akwariowej, danio pręgowanego. Naukowcy postanowili to wykorzystać, by lepiej zrozumieć wybrane choroby nowotworowe i układu nerwowego.

- Jeśli znamy mutacje w genie ludzkim, która wywołuje określoną chorobę np. Parkinsona, to pewne procesy możemy zbadać z wykorzystaniem organizmu modelowego, jakim jest danio pręgowany na poziomie molekularnym i komórkowym – wyjaśnia prof. Leszek Kuźnicki.

Jaka jest droga od rybki w akwarium do pomysłu i odkryć naukowych? W jaki sposób dba się o zwierzęta wykorzystywane do tego typu badań? Kto finansuje ten projekt?

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Leszek Kuźnicki (kierownik Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie), Piotr Korzeniowski (weterynarz)

Data emisji: 14.06.2016

Godzina emisji: 19.47

sm/ab

Czytaj także

Głuchota? Polacy dokonują niemożliwego w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 22:30
- Częściowa głuchota jest dla lekarza znacznie większym wyzwaniem niż całkowita, bo jeśli pacjent w ogóle nie słyszy, to w jakimkolwiek zakresie mu pomożemy - mówi laryngolog prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biologiczne pociski do walki z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 23:00
- Od chwili odkrycia przeciwciał 125 lat temu wiedziano, że jest to potencjalne rozwiązanie problemu chorób nowotworowych i zakaźnych. Nazwano je nawet "magic bullet", czyli magiczną bronią - mówi onkolog, prof. Jan Walewski.
rozwiń zwiń