Wielki festiwal kultury chrześcijańskiej w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 00:21
- Światowe Dni Młodzieży to potężny ładunek duchowości, co daje wielkie owoce. Towarzyszy im festiwal kultury chrześcijańskiej - opowiada Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Audio
  • Marcin Przeciszewski opowiada o Światowych Dniach Młodzieży (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Młodzież, która przybyła do Polski na Światowe Dni Młodzieży, podczas spotkania z wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim w Zespole Szkół Sportowych w Supraślu. Zespół szkół jest międzynarodową bazą noclegową młodzieży biorącej udział w ŚDM
Młodzież, która przybyła do Polski na Światowe Dni Młodzieży, podczas spotkania z wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim w Zespole Szkół Sportowych w Supraślu. Zespół szkół jest międzynarodową bazą noclegową młodzieży biorącej udział w ŚDMFoto: PAP/Artur Reszko

Zbliża się rozpoczęcie 31. Światowych Dni Młodzieży, które w tym roku odbywają się w Krakowie. Wydarzenie zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku to spotkania młodzieży z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu. Każde ze Światowych Dni Młodzieży ma swoje hasło, które w tym roku jest inspirowane Ewangelią wg św. Mateusza "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią".

Serwis specjalny
śdm 1200.jpg
Światowe Dni Młodzieży

- Nie mogłyby nie powstać Światowe Dni Młodzieży, bo Jan Paweł II był głęboko związany z młodymi. Jego wyprawy na kajaki, duszpasterstwo, Oazy, więc on przeniósł pewne doświadczenie Kościoła w Polsce na teren Kościoła Powszechnego i metodą jego duszpasterstwa było stawianie młodzieży najwyższej poprzeczki, jaka jest możliwa. Jan Paweł II mówił: was na to stać, jesteście zdolni, jesteście przyszłością Kościoła - podkreśla Marcin Przeciszewski.

W programie mówiliśmy o wyjątkowości Światowych Dni Młodzieży w 1991 roku, które odbyły się w Częstochowie. Było to niezwykłe wydarzenie w historii Kościoła XX wieku i miało wpływ na integrację Europy. Z audycji dowiemy się też, na które spotkania młodzieży  z papieżem przyjechało najwięcej wiernych? Jakie są inne ruchy odrodzenia Kościoła katolickiego? W audycji rozmawialiśmy również z Andrzejem Solczakiem o radiowym przekazie z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Anna StempniakJoanna Sławińska

Goście: Marcin Przeciszewski (redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej), Andrzej Solczak (w 1997 roku był kierownikiem działu transmisji Polskiego Radia)

Data emisji: 19.07.2016

Godzina emisji: 20.14

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. "Nie bójmy się pojechać do Krakowa"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 08:31
- Odpowiedzialni za Światowe Dni Młodzieży robią wszystko, abyśmy czuli się bezpieczni. Spotkajmy się z papieżem Franciszkiem, to będzie piękne doświadczenie wiary - zaapelował w "Sygnałach dnia" rzecznik archidiecezji warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Maria Mater Misericordiae", czyli dotknąć Piety

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 12:57
- Dzięki temu, że jest ona eksponowana bardzo blisko widza, każdy może podejść i poznać jej szczegóły. To zmienia całkowicie sposób odbioru dzieła Michała Anioła - mówił w Jedynce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży szansą na lepsze poznanie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 19:51
- Ważnym wymiarem Światowych Dni Młodzieży jest poznanie osób z innych kontynentów i kultur, możliwość poznania i odkrycia swego powołania - mówi ksiądz Krzysztof Dukielski z Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.
rozwiń zwiń