Mongolia bez tajemnic. Jak dotrzeć do prawdziwego szamana?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 23:34
- Pierwszym szokiem w Mongolii jest przywitanie, bo Mongołowie nigdy nie zaczynają pierwsi rozmowy, co wywołuje pewną konsternację - opowiada podróżniczka Elżbieta Sęczykowska.
Audio
  • Elżbieta Sęczykowska opowiada o Mongolii, poszukiwaniach szamana i lokalnych zwyczajach (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Zgodnie z mongolskim przysłowiem, lepiej raz zobaczyć niż tysiąc razy usłyszeć
Zgodnie z mongolskim przysłowiem, lepiej raz zobaczyć niż tysiąc razy usłyszećFoto: PIxabay/Erdenebayar

Autorka albumu "Mongolia. W poszukiwaniu szamanów" przyznaje, że najbardziej powszechnie państwo to kojarzy się z wielkim stepem czy wielką pustką. - Jest to wielki kraj, który w czasach średniowiecza podbił ogromny kawał świata, również Europy i zatrzymał się na naszej Legnicy. To bardzo skomplikowany temat, by zrozumieć, co spowodowało, że niepiśmienny i mały naród pokonał tak ogromne przestrzenie i zdobył właściwie władzę w tak wielu obszarach świata - opowiada podróżniczka.

W programie opowiadaliśmy o tym, co zmieniło postrzeganie świata przez Mongołów, różnych stolicach kraju i głównych ośrodkach kultu religijnego. Jaka jest konstrukcja mongolskiej jurty? Jak można dotrzeć do prawdziwego szamana? Co stanowi o wyjątkowości mongolskiego sposobu parzenia herbaty? O czym dobrze wiedzieć przed wyjazdem do Mongolii? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Katarzyna Kobylecka

Gość: Elżbieta Sęczykowska (podróżniczka, muzealnik i fotografik, autorka albumu "Mongolia. W poszukiwaniu szamanów")

Data emisji: 20.07.2016

Godzina emisji: 20.15

sm/ab

Czytaj także

Jak Henryk Sienkiewicz "podbijał" Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 15:00
Henryk Sienkiewicz, kojarzony głównie z wielkimi powieściami "ku pokrzepieniu serc", pisywał także reportaże. W "Kulturalnej Jedynce" przywołujemy audycję z 1986 roku na temat sienkiewiczowskich "Listów z podróży do Ameryki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archeolog jak detektyw. "Obaj odtwarzają wydarzenia z przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 22:13
- Etruskowie to bardzo ciekawy wycinek historii i archeologii, ale jednocześnie bardzo frustrujący, bo wydaje się, że coś o nich wiemy, ale jest mało źródeł pisanych na ich temat - opowiada dr archeologii śródziemnomorskiej, Jakub Szamałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Hiszpanie i Portugalczycy odkrywali świat

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 10:49
Wielkie odkrycia geograficzne kojarzą się przede wszystkim z dzielnymi mieszkańcami Portugalii albo Hiszpanii. Nic bardziej mylnego. Wśród nich było wielu Polaków, o których należy pamiętać.
rozwiń zwiń