X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nieoczekiwane odwołania do antyku w kulturze współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 23:44
- Obecnie kultura antyczna ma szanse dotrzeć nawet tam, gdzie nawet Aleksander Wielki by nie pomyślał. Wszędzie tam, gdzie jest internet może dotrzeć antyk - opowiada filolog prof. Katarzyna Marciniak.
Audio
  • Jak jest obecnie odbierana kultura antyczna? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Prof. Marciniak bada fenomen antyku jako lustra dla późniejszych epok, dostarczającego wiedzy o nas tym, którzy interpretują obraz odbity w tym zwierciadle
Prof. Marciniak bada fenomen antyku jako lustra dla późniejszych epok, dostarczającego wiedzy o nas tym, którzy interpretują obraz odbity w tym zwierciadleFoto: Glow Images/East News

Prof. Katarzyna Marciniak z Wydziału "Artes Liberales" otrzymała pięcioletni grant European Research Council. Zespół polskiej uczonej, którego członkami są naukowcy z Europy, Afryki, Azji i Australii, będzie zajmował się recepcją antyku w kulturze dziecięcej i młodzieżowej.

- W ramach tego projektu nie będziemy zajmować się tym, jak było w przeszłości, tylko jak tradycja antyczna była odbierana i przetwarzana w kolejnych pokoleniach. Sposób podejścia do tradycji antycznej mówi nam bardzo wiele o odbiorcach tej kultury, bowiem w przeszłości wybierano różne mity, kierując się tym, co było ważne dla ludzi w danych czasach, w zależności od sytuacji społecznej, kulturalnej, politycznej - opowiada filolog klasyczny.

Jakie filmy ze współczesnej kultury mogą nam pomóc w lepszym poznaniu antyku, jak mitologię można wykorzystać w pracy z dziećmi autystycznymi, w jaki sposób gry komputerowe czy seria o Harrym Potterze odwołują się do antyku, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Katarzyna Marciniak (filolog klasyczny, italianistka, absolwentka MISH UW, Dyrektor Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną na Wydziale Artes Liberales UW)

Data emisji: 21.07.2016

Godzina emisji: 20.17

sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Archeolog jak detektyw. "Obaj odtwarzają wydarzenia z przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 22:13
- Etruskowie to bardzo ciekawy wycinek historii i archeologii, ale jednocześnie bardzo frustrujący, bo wydaje się, że coś o nich wiemy, ale jest mało źródeł pisanych na ich temat - opowiada dr archeologii śródziemnomorskiej, Jakub Szamałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mongolia bez tajemnic. Jak dotrzeć do prawdziwego szamana?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 23:34
- Pierwszym szokiem w Mongolii jest przywitanie, bo Mongołowie nigdy nie zaczynają pierwsi rozmowy, co wywołuje pewną konsternację - opowiada podróżniczka Elżbieta Sęczykowska.
rozwiń zwiń