Nieoczekiwane odwołania do antyku w kulturze współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 23:44
- Obecnie kultura antyczna ma szanse dotrzeć nawet tam, gdzie nawet Aleksander Wielki by nie pomyślał. Wszędzie tam, gdzie jest internet może dotrzeć antyk - opowiada filolog prof. Katarzyna Marciniak.
Audio
  • Jak jest obecnie odbierana kultura antyczna? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Prof. Marciniak bada fenomen antyku jako lustra dla późniejszych epok, dostarczającego wiedzy o nas tym, którzy interpretują obraz odbity w tym zwierciadle
Prof. Marciniak bada fenomen antyku jako lustra dla późniejszych epok, dostarczającego wiedzy o nas tym, którzy interpretują obraz odbity w tym zwierciadleFoto: Glow Images/East News

Prof. Katarzyna Marciniak z Wydziału "Artes Liberales" otrzymała pięcioletni grant European Research Council. Zespół polskiej uczonej, którego członkami są naukowcy z Europy, Afryki, Azji i Australii, będzie zajmował się recepcją antyku w kulturze dziecięcej i młodzieżowej.

- W ramach tego projektu nie będziemy zajmować się tym, jak było w przeszłości, tylko jak tradycja antyczna była odbierana i przetwarzana w kolejnych pokoleniach. Sposób podejścia do tradycji antycznej mówi nam bardzo wiele o odbiorcach tej kultury, bowiem w przeszłości wybierano różne mity, kierując się tym, co było ważne dla ludzi w danych czasach, w zależności od sytuacji społecznej, kulturalnej, politycznej - opowiada filolog klasyczny.

Jakie filmy ze współczesnej kultury mogą nam pomóc w lepszym poznaniu antyku, jak mitologię można wykorzystać w pracy z dziećmi autystycznymi, w jaki sposób gry komputerowe czy seria o Harrym Potterze odwołują się do antyku, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Katarzyna Marciniak (filolog klasyczny, italianistka, absolwentka MISH UW, Dyrektor Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną na Wydziale Artes Liberales UW)

Data emisji: 21.07.2016

Godzina emisji: 20.17

sm

Czytaj także

Archeolog jak detektyw. "Obaj odtwarzają wydarzenia z przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 22:13
- Etruskowie to bardzo ciekawy wycinek historii i archeologii, ale jednocześnie bardzo frustrujący, bo wydaje się, że coś o nich wiemy, ale jest mało źródeł pisanych na ich temat - opowiada dr archeologii śródziemnomorskiej, Jakub Szamałek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mongolia bez tajemnic. Jak dotrzeć do prawdziwego szamana?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2016 23:34
- Pierwszym szokiem w Mongolii jest przywitanie, bo Mongołowie nigdy nie zaczynają pierwsi rozmowy, co wywołuje pewną konsternację - opowiada podróżniczka Elżbieta Sęczykowska.
rozwiń zwiń