Dlaczego w kosmosie dominuje elektronika z lat 90.?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 23:42
- W kosmosie liczy się solidniejsza, pewniejsza i stabilniejsza elektronika, czyli ta starsza. Ma to również swoje negatywne strony, bo jest ona cięższa - opowiada inżynier Tomasz Kokowski.
Audio
  • Tajniki sondy Juno na Jowisza (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Jowisz to piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym
Jowisz to piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie SłonecznymFoto: pixabay.com/domena publiczna

Amerykańska sonda Juno kilkanaście dni temu dotarła do Jowisza, stając się satelitą gazowego giganta. Ta misja jest wyzwaniem dla elektroniki, bo "ziemskie autoboty" w trudnych kosmicznych warunkach muszą sobie radzić same. Jak się okazuje, przy podobnych projektach elektronika ma swoje lata i zwykle używa się rozwiązań z lat 90. minionego wieku.

- W przypadku każdej misji i każdego lotu w kosmos elektronika musi przede wszystkim stawić czoła promieniowaniu. Konstrukcja powinna uwzględniać takie techniczne parametry jak szerokość ścieżek w obwodach drukowanych, które im szersze tym bardziej odporne na zniekształcenia w nich przepływu elektronów - opowiada informatyk.

W programie mówiliśmy o tym, na co należy zwrócić uwagę projektując autonomiczne jednostki obliczeniowe, przypominające filmowych transformersów. Co sonda Juno ma wspólnego z aktualizacją telefonów komórkowych? Jakie jest zabezpieczenie aparatury na sondzie? Dlaczego Jowisz bywa nazywany "największym śmieciarzem"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Tomasz Kokowski (inżynier, informatyk)

Data emisji: 28.07.2016

Godzina emisji: 20.26

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie tylko Hermaszewski, czyli Polacy w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 14:50
Elitarny klub ludzi, którzy byli w kosmosie liczy już ponad pół tysiąca astro- i kosmonautów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sonda New Horizons bada obiekty w Pasie Kuipera

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 20:00
Amerykańska sonda kosmiczna New Horizons, która w ubiegłym roku przeleciała obok Plutona, nie zakończyła jeszcze swojej misji. Ostatnio wzięła pod lupę obiekt w Pasie Kuipera na krańcach Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoto dla Polaków za łazika. "Wzbudzamy respekt"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2016 11:45
- Zrobiliśmy pojazd, który waży poniżej 50 kg i w przyszłości ma szansę polecieć w kosmos. Nasz łazik jest lekki i niezawodny. W skomplikowanych zadaniach jest w stanie zastąpić astronautę - mówi Wojciech Gołąbek z Politechniki Rzeszowskiej.
rozwiń zwiń