Powstanie Warszawskie - niewygodny dla Zachodu temat

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 10:00
- Amerykanie traktowali nas jako strefę politycznych wpływów Wielkiej Brytanii, bo było to dla nich wygodne - mówi o podejściu do sprawy polskiej w czasie II wojny światowej historyk, profesor Marian Marek Drozdowski.
Audio
  • Jaki był stosunek państw zachodnich do Powstania Warszawskiego? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Powstaniec z pułku AK Baszta Jerzy Grzelak oraz wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podczas uroczystego rozpalenia Ogniska Pamięci. Na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie wieczorem zapalono ogień pamięci przyniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego Żołnierza
Powstaniec z pułku AK "Baszta" Jerzy Grzelak oraz wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podczas uroczystego rozpalenia Ogniska Pamięci. Na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Mokotowie wieczorem zapalono ogień pamięci przyniesiony przez sztafetę pokoleń z Grobu Nieznanego ŻołnierzaFoto: PAP/Jakub Kamiński

W kwestii informacji na temat Powstania Warszawskiego świat był podzielony. Wynikało to z faktu, że anglosascy alianci stawiali na sojusz wojskowy z Armią Czerwoną, co hamowało pełną informację o dramacie zajść w polskiej stolicy. - Świat zachodni cenzurował popełnione w czasie powstania zbrodnie niemieckie, a z drugiej strony cyniczną politykę Józefa Stalina - podkreśla historyk.

Rząd polski w czasie II wojny światowej podjął próby przygotowania świata zachodniego na wybuch walki zbrojnej, jednak, jak mówi profesor, spotkało się to z bolesną reakcją. Polscy przywódcy dowiedzieli się, że są w strefie operacyjnej Związku Sowieckiego i warunkiem wszelkiej pomocy miało być uzgodnienie działań Armii Krajowej z Armią Czerwoną.

W programie mówiliśmy o tym, jak prezydent Roosevelt wykorzystywał sprawę polską w walce o reelekcję i jaką wersję amerykański polityk przedstawiał polskim działaczom niepodległościowym. Wyjaśniliśmy, na czym polegała różnica w podejściu do kwestii polskiej z punktu widzenia Churchilla. Kto po II wojnie światowej odegrał największą rolę w decydowaniu o losach Europy i świata? O tym w nagraniu.

Powstanie Warszawskie - Serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Krzysztof Michalski, Anna Stempniak   

Gość: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN, wybitny badacz dziejów Powstania Warszawskiego, autor książek o Marcelim Porowskim i o Powstaniu Warszawskim: "Powstanie sierpniowe 1944" i "Świat wobec Powstania Warszawskiego")

Data emisji: 1.08.2016

Godzina emisji: 20.15

sm/mg

Czytaj także

Pięknie i czule o trudnej przeszłości. Jak opowiadać o Powstaniu?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2016 06:00
- Dla wszystkich, którzy przeszli przez Powstanie Warszawskie, było to wydarzenie, które ukształtowało ich osobowość. To były tylko 63 dni, ale one odcisnęły piętno na całym ich życiu - opowiada Dariusz Gawin, zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki bohater Powstania Warszawskiego - nasza stolica

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 18:21
- O Warszawie po II wojnie światowej mówiono wręcz, że jest to krajobraz górski, że są to wąwozy i trzeba się wspinać. Wracający po 1944 roku Warszawiacy nie zawsze potrafili odnaleźć swój adres, bo tak bardzo zostało zniszczone miasto pod względem topograficznym - mówi dr Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marceli Porowski - zapomniany prezydent walczącej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 22:20
- Marceli Porowski to jeden z twórców samorządu, mający krytyczny stosunek do tego, co się działo w Polsce po przewrocie majowym. Przeszedł do służby w Związku Miast Polskich, gdzie poznał Stefana Starzyńskiego - opowiada prof. Marian Marek Drozdowski.
rozwiń zwiń