Cyganie w Europie. Dlaczego do dziś nie są akceptowani?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 21:49
- Po raz pierwszy Rada Europy wydała zalecenia w odniesieniu do ludności cygańskiej w 1969 roku. Były bardzo szlachetne, słuszne i do dziś nie zostały zrealizowane - mówi antropolog dr Andrzej Krasnowolski.
Audio
  • Dlaczego Europie tak trudno zaakceptować Cyganów? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Cygański tabor (zdj. ilustracyjne)
Cygański tabor (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

Cyganie i Romowie są największą mniejszością w Europie. Jak się szacuje, populacja ta wynosi łącznie 10-12 milionów osób. - Dawniej tradycyjnie nazywano ich Cyganami, zaś dziś stosuje się termin Romowie, który jest problematyczny, gdyż Roma to tylko jedna z grup ludności, która nazywała się ludnością cygańską - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Dr Andrzej Krasnowolski dodaje, że sami zainteresowani nie chcą być nazywani Romami, bo nie mają tej samej kultury ani nie używają jednego języka. - Cyganie byli bardzo przywiązani do swoich tradycji, a jej historyczną podstawą był koczowniczy tryb życia - wyjaśnia antropolog.

W audycji mówiliśmy również o tym, dlaczego powszechnie nie akceptowano Cyganów oraz dlaczego temat Holokaustu tej ludności nie jest poruszany. Kiedy wydano zakaz poruszania się taborami? Jakie europejskie kraje odbierały Cyganom dzieci?

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: dr Andrzej Krasnowolski (antropolog kultury, ekspert Senatu RP)

Data emisji: 3.08.2016

Godzina emisji: 20.32

sm/pg

Czytaj także

Andrzej Cielecki - samotny szeryf przeciw wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 02:02
- Jak sobie przypominam Andrzeja Cieleckiego, to przychodzi mi na myśl słowo szeryf, bo był samotnym szeryfem jak na słynnym plakacie Solidarności - opowiada redaktor Maciej Iłowiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stosunki polsko-sowieckie w latach 1939-1941

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2016 13:10
23 sierpnia 1939 roku został podpisany pakt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą Niemiecką i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich.
rozwiń zwiń