X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ciemna strona człowieka, która popycha do okrucieństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 23:40
- W moich powieściach skupiam się na ciemnej stronie natury człowieka. Mój bohater Egon von Rausch mógłby robić wszystko, ale jest z gruntu zły i czas, w którym przyszło mu żyć, postanowił wykorzystać na działania okrutne - opowiada pisarz Tomasz Białkowski.
Audio
  • Tomasz Białkowski opowiada o książce "Rausz" i ciemnej stronie natury człowieka (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Chore psychicznie dzieci ze szpitala psychiatrycznego Schnbrunn. Fotografia wykonana w 1934 roku przez fotografa SS  Friedricha Franza Bauera
Chore psychicznie dzieci ze szpitala psychiatrycznego Schönbrunn. Fotografia wykonana w 1934 roku przez fotografa SS – Friedricha Franza BaueraFoto: Bundesarchiv, Bild 152-04-28 / Friedrich Franz Bauer / CC-BY-SA 3.0

Wyd. Muza Wyd. Muza

Powieść "Rausz" opowiada o nazistowskim programie Action T-4 dążącym do wyeliminowania z niemieckiego społeczeństwa jednostek chorych psychicznie i nieprzydatnych społecznie. Jedną z osób zaangażowanych w rozwijanie tej inicjatywy w książce Tomasza Białkowskiego jest Egon von Rausch.

- Jak dowodzi historia, są tacy ludzie, dla których krzywdzenie innych nie jest czymś złym. Rauschowi podoba się system, który stwarza możliwości eliminacji ludzi innych, gorszych, myślących inaczej, mniej sprawnych umysłowo i fizycznie, a przy okazji dokonuje rozprawy prywatnej - opowiada autor.

W jakich okolicznościach każdy z nas może się stać potworem? Czy jesteśmy w stanie zrozumieć głównego bohatera książki "Rausz"? O tym więcej w rozmowie z Magdą Mikołajczuk.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Tomasz Białkowski (pisarz)

Data emisji: 10.08.2016

Godzina emisji: 20.15

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Siostry" - uniwersalna opowieść o losach rodziny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 00:03
- W książce "Siostry" starałam się w opisanych życiorysach zawrzeć historię pokolenia oraz ich postawy wobec tego, co się działo w czasie wojny i w późniejszych latach - mówi autorka Agnieszka Lewandowska-Kąkol.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeczywistość okupowanej Warszawy. Od terroru po śmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 00:01
- Obostrzeń w okupacyjnej Warszawie było tak wiele, że w pewnym momencie Polacy zaczęli się z nich śmiać - mówi Krzysztof Beśka, autor "Rikszą do nieba".
rozwiń zwiń