Dlaczego należy wystrzegać się medycyny alternatywnej?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 21:13
- Medycyna alternatywna oferuje znacznie więcej metod od tradycyjnej. Świetnie można to wypromować, trudniej to zweryfikować. Jest to nadzieja, ale z gatunku tych tanich - mówi prof. Jacek Jassem, onkolog.
Audio
  • Czy warto stosować medycynę alternatywną? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Prof. Jassem radzi, by zamiast ziołolecznictwem i egzotycznymi terapiami wspierać się opinią lekarzy z wieloletnim doświadczeniem
Prof. Jassem radzi, by zamiast ziołolecznictwem i egzotycznymi terapiami wspierać się opinią lekarzy z wieloletnim doświadczeniemFoto: Glow Images/East News

Gość radiowej Jedynki wyjaśnia, że sama nazwa "medycyna alternatywna" może być myląca, bo ostatecznie nie mamy do czynienia z medycyną, a innymi praktykami, często magicznymi. - To jak z chemią i alchemią. O ile chemia to nauka, to alchemia dotyczy czarów. Modne jest mówienie o medycynie alternatywnej czy niekonwencjonalnej, ale nie powinno się w tym kontekście używać słowa medycyna, a na przykład działania - podkreśla prof. Jacek Jassem.

Dlaczego należy krytykować alternatywne metody leczenia, z jakich powodów tak łatwo poddajemy się myśleniu magicznemu, czy tylko Polacy mają tendencję do korzystania z niekonwencjonalnych terapii, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Jacek Jassem (onkolog, profesor akademicki, Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 12.08.2016

Godzina emisji: 20.20

sm/pg

 

Czytaj także

Czy dojdzie do rewolucji w walce z rakiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 22:02
- Szacujemy, że ok. 200 tys. Polaków jest nosicielami mutacji i prawie na pewno zachoruje na raka jelita grubego. Naszym celem jest znalezienie ich i wskazanie prostej metody zabezpieczenia się - mówi prof. Krystian Jażdżewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łechtanie pawim piórem i... Jak walczyć z chrapaniem?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 00:52
- Każdy rodzaj chrapania, zwłaszcza bardziej uporczywego, łączy się z niedotlenieniem. Czym większa jest częstotliwość wydawanych dźwięków, tym bardziej jakość naszego snu się pogarsza - mówi dr n. med. Michał Michalik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie sygnały wysyła nam przeciążony kręgosłup?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 22:30
- Najważniejszym początkowym objawem wszystkich chorób kręgosłupa jest ból. To coś, na co powinniśmy zwracać uwagę - mówi lekarz, dr hab. Robert Gasik.
rozwiń zwiń